105 bin km de manuel şanzıman yağ değişimi ?

Ya kardeş senle aynı tip motor şanzıman kullanıyorum ve uzun yolda her havada. Dediğin örneğe uydugum için fikir belirtmişim bence diyerek. Dogru şans işi tabi. Boyle bakarsan o zaman her sey sebep olabilir, Bi sebep bulunamaya da bilir  :) :D

Merhaba arkadaşlar daha önce 4. vitesteyken  gazın hafif boşluğunu aldığımda ya da araç salınım halindeyken gaza dokunduğumda şanzımandan ufak bir ötme uğultu arası ses geliyordu bu artık 3. vitese de sıçradı sanırım.Sorunun muhtemel olarak prizdirek bilyası ,grup bilyalarıyla alakalı olabilmesi ihtimalini söyledi ustalar ve açılınca ancak doğru sonuca ulaşılır dediler fakat ben çok tarftar değilim bu işe .Bi kaç kişi şanzıman yağının değişmesi sonucunda bu tip seslerden kurtulduklarını söylediler ömürlük diyorlar bizdeki yağa fakat bazen uzun yol kullanımnda cok olduğunda falan yağ özelliğini kaybedebiliyormus .Acaba böyle bir durum duyan bilen ya da şanzıman yağı değiştirmek durumunda kalan oldu mu bu konuda tecrübesi olan varmı dır?
Servisten aracın orjinal şanzıman yağını temin ediniz., hiç bir şekilde şanzıman yağını dışardan x bir marka almayınız..!! aynı şekilde şüphelendikleri bilyayı da servisten orjinal alınız.,

Şanzıman yağını değiştirirken eski yağı şanzıman karterini sökerek yaptırınız., karterin içinde mıknatıs olur., karterin içini ve mıknatısı güzelce temizleyip sonrasında yeni yağın dolumunu yaptırın., tapayı söküpte yaptırmayınız., o şekilde yaptırırsanız., karterin içindeki metal parçaları halaa içerde kalacaktır.!

@forzaGilles bak bunu bilmiyordum kardeş çok teşekkürler 🤙 zaten serviste olacak başında bulunacağım servistekiler çocukluk arkadaşlarım o anlamda bunu da belirteyim onlara ozaman.Bir de eski çapakların çıkmaması bir yerde  iyidir derlerya hani o çapaklar aralara doluyor falan dişlilere boşluk yapmıyor falan tabi efsanede olabilir ama tatilde yaptıracağım resim ve bilgileri paylaşırım 

@Yigit3735 sorunumuz belli şanzıman rulmanı ama rulman değiştirmek için şanzımanın açılması gerkiyor o iş de çok sıkıntı düzgün ayarlanması takılırken iyi kapatılması ve bir sürü para çıkabilme ihtimali sök tak uzun iş olduğundan yağ değişimi ile çözebilirsek diye düşündük .bu değişimle seslerin azalıp rulman içindeki bilyaların sustuğu şeklinde duyumlar var  ,yağ konusunda ise yani bazı golflerden yağ azalmış çıkabiliyor bazıların da yanmış şanzıman yağı olabiliyor serviste bizzat örnekleri söylediler bunun tam sebebi yok aynı araç olması hatta aynı kullanımlarda olması bile aynı şeylerin olacağı anlamına gelmiyor

@forzaGilles şanzıman yağı değişimi yapmadık eksilme veya yağda yanma olmamış şanzıman rulmanında olduğu kesinleşti baskı balata zatıfladığı zaman bilyaya binebiliyormuş yük oda bir ihtimal baskı balata değiştircem yakın zamanda geldi km si zaten ondan sonra bakcam şanzıman asla açtırmayacağım çünkü bir sürü problem çıkıyor açılınca ve gitmeyebilyor.Bu yüzden artar ya da Çözülmez ise çıkma şanzıman

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles şanzıman yağı değişimi yapmadık eksilme veya yağda yanma olmamış şanzıman rulmanında olduğu kesinleşti baskı balata zatıfladığı zaman bilyaya binebiliyormuş yük oda bir ihtimal baskı balata değiştircem yakın zamanda geldi km si zaten ondan sonra bakcam şanzıman asla açtırmayacağım çünkü bir sürü problem çıkıyor açılınca ve gitmeyebilyor.Bu yüzden artar ya da Çözülmez ise çıkma şanzıman
Şanzımanı ben bir yıl önce açtırdım. Ve hiç bir sorun olmadı bir yıldır. Önceden nasılsa şuanda öyle . Bende diferansiyel rulmanı kırık çıktı. 

@Salih Sayın ötme mi vardı sizde de acaba özelden mesaj atarmsnız telinizi ben de detaylı bilgi almak isterim yoksa fotoğraf falan çekebildiniz mi serviste ya da nasıl bir işlem oldu neler yaptırdınız kaça mal oldu ?

@Salih Sayın ötme mi vardı sizde de acaba özelden mesaj atarmsnız telinizi ben de detaylı bilgi almak isterim yoksa fotoğraf falan çekebildiniz mi serviste ya da nasıl bir işlem oldu neler yaptırdınız kaça mal oldu ?

Bu konuyu okuyabilirsiniz. Resimler falan var . Her şeyi burada anlatmaya çalıştım. Yine kafanıza bir şey takılırsa sorabilirsiniz. Birde serviste şanzumanı açacak ustanın çok iyi olması önemli. 

Hayır şanzıman olduğu kesin poryayla alakası yok zaten boşta ses yok 4. Vitresten sonra başlıyor muhtemelen aynı problem

Geri
Üst Alt