105 bin km de manuel şanzıman yağ değişimi ?

thelakayit

Üye
İsim
Erhan
Merhaba arkadaşlar daha önce 4. vitesteyken  gazın hafif boşluğunu aldığımda ya da araç salınım halindeyken gaza dokunduğumda şanzımandan ufak bir ötme uğultu arası ses geliyordu bu artık 3. vitese de sıçradı sanırım.Sorunun muhtemel olarak prizdirek bilyası ,grup bilyalarıyla alakalı olabilmesi ihtimalini söyledi ustalar ve açılınca ancak doğru sonuca ulaşılır dediler fakat ben çok tarftar değilim bu işe .Bi kaç kişi şanzıman yağının değişmesi sonucunda bu tip seslerden kurtulduklarını söylediler ömürlük diyorlar bizdeki yağa fakat bazen uzun yol kullanımnda cok olduğunda falan yağ özelliğini kaybedebiliyormus .Acaba böyle bir durum duyan bilen ya da şanzıman yağı değiştirmek durumunda kalan oldu mu bu konuda tecrübesi olan varmı dır?

hiçbir yağ ömürlük değildir hele hele şanzıman yağı. o yüzden değiştirmeniz önemli dedikleri gibi ses yağdan dolayı olabilir.

@mehmetmert denedim sanırım poryalardan şüphelendin mehmet kardeş ama şanzımandan olduğu kesinleşti çok isterdim poryalardan ya da  Başka bir  yerden olmasını sadece vitesteyken geliyor

@forjust1day yok  araç içinden gelen bir şey değil hocam vitesteyken ve 90 km hız üzerinde genelde yani mekanik bir şanzıman arızası rulman  sesi geliyor muhtemelen yani zaten içerden gelen tıkırtı ses duysam asla o sesle gezmez keserim sesi ama bu farklı şanzımandan geliyor 

Klima kompresör ses yapabilir o sebeple söyledim bazi araçlarda bu sorunun olduğunu okumuştum 

Hocam geçen baskı balata değişimi yapıldı. Bizzat baştan sona izledim araç yapılırken. 2015 12. Ay çıkışlı 65 bin km deki aracımda 400-500 ml yağ çıktı. Varın gerisini siz düşünün. 3 lt yeni şanzıman yağ eklendi. Bana söylenen buharlaştığı 

@Golfmk7 Bir arkadaşımında da yağ eksilmiş baya eklenmiş sonradan ben de öncelik olarak yağ değişimi yaptıracağım serviste .Peki sizde bir sorun yaratmışmıydı bu eksiklik hocam ?

@thelakayit hocam uzun yol kullanımından olacağını zannetmem. Urfa İzmir arası 15 16 saat gidiyorum geliyorum hem de haziran sıcağında. Bende yok bu sesler. 
Ya bu sende olmaz başkasında olabilir kardeş bu iş şans artı kullanıma bağlı falan benden önce bir kadındaydı araba muhtemelen yığdırma falan da yapmış olabilir sorun şanzıman rulmanlarında zaten tek sorun yağ değil yağ değişimi ile rulmanın o sesini rahatlatıp azaltabilirmiyizin derdindeyiz aslında 😃

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt