1.2 Tsi Manuel baskı balata değişimi ve sonrası

@Kysr038 Saolun hocam teşekkürler. Performans ta bir sorun yok, aksine daha iyi bile diyebilirim. Sizin volantta benim ki gibi fotoğraflar da

@forzaGilles Bakalım hocam artık. Sinir bozucu bi durum ama elden bişey gelmiyor, zaman yok. En kısa boşlukta aracı tekrar götürücem

@forzaGilles Hocam motor yıkama işini sizin gibi bende kesinlikle düşünmüyorum. Dediğiniz gibi orası burası da kapansa bile. Sadece kendim siliyordum ama araç yapıldıktan sonra dediğim gibi. Kaputu açıp motoru komple kokladığımda mazot kokusu hiç yok. Ama sabah çalıştırdım, yağ sıcaklığı 50-55 e gelip yükselmeye başladığı zaman alıyorum o kokuyu. 

@forzaGilles Hocam motor yıkama işini sizin gibi bende kesinlikle düşünmüyorum. Dediğiniz gibi orası burası da kapansa bile. Sadece kendim siliyordum ama araç yapıldıktan sonra dediğim gibi. Kaputu açıp motoru komple kokladığımda mazot kokusu hiç yok. Ama sabah çalıştırdım, yağ sıcaklığı 50-55 e gelip yükselmeye başladığı zaman alıyorum o kokuyu. 
Mazotla temizleme kaynaklı olduğunu sanmıyorum bu zamana kadar mazot kokusu falan kalmaz aracınızın yakıt hortumlarını kontrol edin veya filtreyi değiştirirken iyi sıkmamış olabilirler.

Kaput kapalı olsada motor hava alıyor., aracı müstakil kapalı garaja çekin kokuyu duyarsınız., motor ısınınca kokuyu almanızın sebebi mazot motor bloğu ısınınca koku yapıyor..bahçe hortumu ve ucuna takılan mini sulama tabancalarıyla bişey olmaz diye düşünüyorum., sonuçta mazot ile müdahele edilmeden önce koku diye bişey yoktu.. O koku yıkanıp temizlenmedikçe zor geçer..

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles Hocam manuel viteslerde de volan var mıydı? Şanzumanın karşı tarafı mı volan oluyor?

@Golfmk7 Mazotla da motor yıkayanı yeni duydum. Detail işi yapan yerde bir güzel motor temizliği yapsınlar. İşi bilen biri yaparsa sıkıntı olmaz. Ben motor temizliğini detail butik yerde yaptırmıştım. İyi kaliteli köpük, fırçalama ,  tazzikli su ile yapmıştı tabi suyun nasıl sıkılacağını biliyordu. İnce püf noktalar var, onların tecrübesi :)

Soralım öğrenelim niyetine soruyorum?

Volan dişlisinin  şanzumana kavusmadığı / ayrı olduğu boş vites konumunda (rölantide ) bir titresimden bahsediyorsak ? (Araç vites konumunda sürüş esnasında ses/titreşim  yapmıyor demiş konu sahibi) 

Bu titreşimi rölantide boşa dönen volan da aramamız mantıklı değil  gibi? kavramayla /şanzımanla vites konumunda kavuşan volanın bu durumda titreşim yapması durumunda evet keşke volan ıda değistirseydik diyebilirdik ama ?

Volan rölantide çift okey boşa dönüyor ? 

Neye temas edip ses / titreşim yapabilir ki?

@forzaGilles
Sayın hocam yorumlarımda dikkat etmişsinizdir., yine de tekrarlıyayım; ben bu şikayet edilen durumun volant kaynaklı demem yanlış olur.. 2 tane resme bakarak arıza bundan dolayı diye teşhis koymak çok yanlış bir yaklaşım olur.. diye özellikle belirttim.,

Benim buradaki isyanım bi dünya işçilik ücretini cebe cukka edicen, şanzıman aşşağı inecek ama işi yarım yapıcaksın., hasta bıcak altına yatıyor bunlar operasyonu yarım bırakıyor.,

Şanzımanı toplarken jant sök-tak ta kullanılan havalı bijon tabancasıyla ciuuvv ciiuuvv diye şanzıman bloğunu monte eden bir topluluktan bahsediyoruz., ki bijonların bile sıkılırken havalı tabanca ile sıkılmaması gerektiğini az çok eline yağ değmiş herkes bilirken bunlar şanzıman bloğunu havalı tabanca ile sıkıyorlar..

Baskı diskinin yüzeyi kusursuz, balata yep-yeni kusursuz ama aktarmayı sağlayan hayati parça olan volant dişlisinin balataya temas eden disk yüzeyi (Florida sahillerinde sörf yapmaya uygun hale gelmiş)., beyfendiler volant değişmez diyor.. bunu söylemek için deli deli kulakları küpeli olmak lazım..

Özetle ne yaptılar ne ettiler bizim bunu tespit etmemiz zor., şanzıman sökülüp iyi bir usta tarafından gözle ve tecrübesiyle kontrol edilmedikçe ne desek boş..

@forzaGilles hocam bakım masrafları konusunda bu polen filtresine 170 TL demiştiniz. Şimdi verdiğiniz sitede 82TL görünüyor servise göre baya uygun. Aynı parça değil mi bu, castrol yağdaki gibi servis LLL, dışarde LL olayı yok yani? Acaba site güvenilir mi, siz alışveriş yaptınız mı hiç? 170 TL çok sırf polen için ama 80 ise kapayım bir tane baharda servise gider araç ozaman takarız. 
170 idi %15 zubizu ile 145’e geldi..

Evet aynı ürün.,

-Mann Frecious Plus (3 katmalı) anti-alerjik ve aktif karbonlu polen filtresi (PM2.5 özellikli)

Ürünün belki de en önemli özelliği PM2.5 özelliğidir.!! PM2.5 ne demek; (Partikül Madde 2.5 µm/mikrometre) anlamına gelir., Mikrometre (diğer bir değişle mikron) gözümüzde canladırmak istersek; milimetre’nin bin’de birine mikrometre veya mikron diyoruz., 

2.5 mikron insan saç telinin %3 gibi bir büyüklüğe denk geliyor., Yani filtre >2.5 mikron ve daha altı değerinde insan sağlığına zararlı ince partükülleri ve toz tanelerini, kükürt dioksit (SO2), azot oksitler (NO), Nitrojen oksitler (NOx), egzoz gazı, alerjenler, bakteri, küf vs.. sağlığına zararlı olan maddeleri filtreleme yapabiliyor anlamına geliyor., 

-Mann aktif karbonlu (2 katmanlı) polen filtresi (PM10 özellikli) karbonlu filtre de insan sağlığına zararlı (NO, SO2, NOx) gibi gazları, partikülleri,  toz tanelerini, >10 mikron ve daha altı değerine kadar filtreleme yapabilir., 

-Bir de “tek katmanlı” standart kağıt filtre var., onu açıklamama gerek yok., ucuz olması dışında doğru düzgün bir filtreleme yaptığı söylenemez..

Verdiğim siteden alış-veriş yapmadım., fakat pek çok insan polen filtresine 80 lira vermek istemiyor., neden çünkü polen filtresi için gereksiz masraf olarak gördüğünden., çok satılan bir ürün değil bu sebebten sahte olma ihtimali çok düşük..!! 

Açıkçası ben bakımı serviste yaptırmasaydım burdan ürünü alırdım.., 

Mann Frecious Plus anti-alerjik/aktif karbonlu VS Mann aktif karbonlu polen filtresi farkı; 

6104612D-4B82-415F-90C6-E9BE136F48EE.jpeg

Ekli dosyayı görüntüle 17456

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt