golf 7 17 dijon jant için 50 yanak kış lastiği sürtme problemi olurmu ?

İsim
golf7.5
merhaba değerli forum sakinleri malum kış aylarında aracıma kış lastiği almak istiyorum fakat orjinal ebatlar 225/45/r17 iken ben yanak oranını 50 yapmak istiyorum bazı lastik bayileri sürtme yapıcağını söylerken servis tam tersini alıp rahatlıkla kullanabileceğimi söylemekte bu yüzden buradaki değerli görüşleri almak istedim şimdiden yardımcı olan olmaya çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum iyi forumlar :)

Olmaz hocam. Aracın biraz daha yükselir sadece. ama yinede denemek çok zor değil, ön tekerleklerin birine takıp tam sağ tam sol yapsın yeter. 18 janta 45 yanak takıp sürtmeyen arkadaşlarım var mesela. Normalde 40

Moderatör tarafında düzenlendi:
225 45 17 lastik yerine 225 50 17 takacaksanız değişim yüzdesi

3.4257003654080354 olur ve %+-3 ü aşar ve bu oran tavsiye edilmez

merhaba değerli forum sakinleri malum kış aylarında aracıma kış lastiği almak istiyorum fakat orjinal ebatlar 225/45/r17 iken ben yanak oranını 50 yapmak istiyorum bazı lastik bayileri sürtme yapıcağını söylerken servis tam tersini alıp rahatlıkla kullanabileceğimi söylemekte bu yüzden buradaki değerli görüşleri almak istedim şimdiden yardımcı olan olmaya çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum iyi forumlar :)
50 yanak takabilirsiniz fakat araç üreticisi sadece 205 50 R17 93V ebatı önermekte..!! 17” boyutunda diğer 50 yanaklı lastikler hem önerilmiyor, hemde araç üretici tavsiye etmiyor.,

Ayrıca 17” ebatta zincir kullanımı ihtiyacı doğar ise 8mm’den daha büyük baklalı zincirler kullanmamanız gerekiyor..!! Çamurluk ve İç davlumbazlara zarar verirsiniz.!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Boşverin demek Metrik, inç, DIN vs gibi sistemleri icat eden  insanlar boşuna bulmuşlar demek gibi birşey bence, bizim insanımız hep böyle işte bişey olmaz🙂 oluncada ondan değildir. Bir mühendis olarak hesap yapmak gerçekten uğraş verici iştir, şöyle düşünmek gerek bir köprü tasarlamışsınız iç ve dış gerilmelere dayanabilecek malzeme ebatı belirlemişsiniz işin içine güvenlik katsayılarınıda katmışsınız. Sonra köprü imal edilirken yüklenici firma sizin 20 mm kullanılmasını hesapladığınız bir malzemeyi 15 mm olarak kullanmış sizde bunu öğrenmişsiniz, sormuşsunuz neden böyle yaptın oda demişki 15 mm taşır 20mm ye gerek yok. Fizik kanunlarını ve hesaplarını bir iki kelime ile yok sayabilen insanlarımız var neyapalım. Bizim en büyük sorunumuz standartlara, güvenlik önlemlerine  ve yasalara uymamamız. Söz uzadı bence isteyen istediğini kullansın zaten sonuçlarına kendisi razı olmuş demektir. 🙂 Kazasız günler dileğimle.

Geri
Üst Alt