17 dijon söküp 18 sebring takıcam ne kadar basmalıyım?

Emre0629

Üye
İsim
Emre
Golf 7.5 highline aracımda 17 dijon takili şu an. 18 sebring jant aldım takacağım. Orjinal yaylarımı soğuk pres yapacağım. Şu anki mevcut görünüm be yüksekliğini korumak istiyorum sadece 18 i taktığım zamanki o leylek görüntüsü olmasın oem duruşu bozulmasın diye 1 cm pres yapsam yeterli olurmu? 
tecrübe sahibi arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Emre0629 1,5 cm düşürmeniz yeterli olacaktır.

1"yaklaşık 2,5 cm yükselecek.

45 yanaktan 40 yanağa 1 cm alçalacak.

fark 1,5 cm kadar olur.

@Serkanasn bir arkadaşım da 1 cm düşür zamanla yarım cm daha düşecektir dedi kıvama gelecektir dedi. 
otekisi ise 1 cm hiç bir şey farketmez hiç basma boşuna dedi. Kararsız kaldım 

225/45/R17 lastik-jantın çapı  63,4 cm, 225/40/R18 lastik-jantın çapı 63,7 cm

Yani arada neredeyse fark yok, gözle farkedilmez kolay kolay.

@Emre0629 1,5 cm düşürmeniz yeterli olacaktır.

1"yaklaşık 2,5 cm yükselecek.

45 yanaktan 40 yanağa 1 cm alçalacak.

fark 1,5 cm kadar olur.
Hocam bir hata olabilir. 

225/45/17'den 225/40/18'e geçtiğinizde lastik çapı neredeyse değişmiyor. yani bir yükselme söz konusu mu bilmiyorum. 

"Orjinal lastik dış çapı 634mm, istenen lastik çapı 637mm arasındaki fark 3mm'dir" bir kaç siteden kontrol ettim. 

Yani bir leylek çamurluk jant arasında ne kadar mesafe varsa hemen hemen o mesafe kalmaya devam edecektir. 

@frknyldrm aynı anda yazmışız. Haklısınız hocam, çap değişmiyor. 

Ayrıca @Emre0629 soğuk press işi pek önerilmiyor. İyi araştırmakta fayda var.

@frknyldrm gözle fark edilmezse hiç pres yapmam zaten. Çünkü pres yaptirma taraftarı degilim . Ama hesaplar çok karıştı

Mantıkta doğru pratikte yanlış hesaplar. 17 jant ile 18 jant değişiminde araç yükselir. 45 yanaktan 40 yanağa düşüleceği için yanak esnekliği azalacak. jant ile lastiğin ağırlık direnci aynı değil. 

Press işi biraz sıkıntılı.

Oem spor süspansiyon yayı alıp takılabilir. 1.5 - 2 cm düşüyor araç o şekilde.

Mantıkta doğru pratikte yanlış hesaplar. 17 jant ile 18 jant değişiminde araç yükselir. 45 yanaktan 40 yanağa düşüleceği için yanak esnekliği azalacak. jant ile lastiğin ağırlık direnci aynı değil. 

Press işi biraz sıkıntılı.

Oem spor süspansiyon yayı alıp takılabilir. 1.5 - 2 cm düşüyor araç o şekilde.
@Balistique  Teşekkürler hocam, bu hususu dikkate almamıştım. Pratikte dediğiniz husus görüntüyü etkileyecektir. Herhalde en sağlıklısı jantı üstüne koyduktan sonra ölçüye karar vermek.

@Balistique marka ve fiyat bilginiz varmı acaba?

yada araştırırken ne diye araştırmam gerekiyor ?

Geri
Üst Alt