Start-stop hatası

mandufla

Katılımcı Üye

İsim
Deniz
Alakası var mı bilmiyorum ama bugün arabayı yikattim iç dış. Arabayı aldim ve kızımı almak için okula gittim. Kızımı alıp eve dönerken markete uğrayıp ekmek aldım. Arabayı çalıştırdığımda yol bilgisayar ekranında hata ESC hata Start -stop Hata Park freni gibi bir sürü hata uyarısı yaptı araç ve hemen video çekimi yaptım. Arabayı stop etmeden önce bazı uyarı ışıkları yandı bazısı yanıp söndü. Arabayı tekrar stop ettim ve çalıştırdım. Bu sefer sorunsuz çalıştı ancak sadece start-stop hatası verdi. Media ekranında araç durumunu açtım ve hata start-stop yazıyordu. Start-stop u kapatinca hata siliniyor ama açınca hata uyarısı çıkıyor. Ve eve kadar aracı kullandım start-stop açık olmasına rağmen araç stop etmedi. Araçtan indikten sonra kaputu açıp anormal birşey var mı diye bakayım dedim ama normalini bilmediğim için anormal birşey göremedim. Sadece fotosunu eklediğim motor kapağının arkasında alüminyum kağıt gibi bişey dışarı sarkmış gibi geldi bana. Ama dedigim gibi belki de normal bir pozisyon.

Moral sıfıra indi tabi. :(

Daha 1 aylık araç. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu aramızda diye böyle bir konu açtım. Sorunla alakalı sitede Arama yaptım ama bulamadım.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1743_3f47a7b9bf2e7dca6c1ece0c2f66dfdb1d9592d6.jpg

1745_ebd4fd96a7120cca373959356c2c111f096d46fb.jpg

1749_9044127220dd013d0a66d6389665630814467c59.jpg

@mandufla

hocam geçmiş olsun. öncelikle üzülmemeye çalışın. garanti bu günler için var. o konuda içiniz rahat olsun. sizin hatanız değil bu sonuçta. hani ilk bi aklıma şu geldi;

eski aracım puntoyu yıkatmıştım bi kere. sol kapı içine su tutuyorlar bilirsiniz. aracı aldım sürerken abs hatası verdi. sonra 4 cam otomatiği çalışmadı. yani tek tuşla açar kapardım o gitti. sonra onlar geri geldi. abs hatası yok oldu. servise götürdüm bilgisayara bağladılar. bi hata görünmedi.

muhtemel kapı içlerine tazyikli su tutarken bizim sigorta kutusu nemleniyo. havalar da soğudu. aklıma bu geldi siz ilk anlatınca. ama tamamen teknik bi hata da olabilir. çünkü start stop hatası kalıcı olmuş gibi duruyor.

o zaman mühendis arkadaşıma durumu anlattığımda sigortalarına bişey olsa kendi kendine düzelmez demişti.

nacizane yorumum böyle. biraz teknik bi konu.

@mandufla

bi de şimdi kullanma klavuzuna baktım. su ile start stop sistemi arasında bi ilişki aradım. derin su geçişlerinde mutlaka kapatın diyor. demek ki bi yerlerden suya hassas bi sistem. fakat bi yandan da yıkatmanızla sorunun başlangıcı tamamen tesadüf mü onu düşünüyorum.

mandufla dedi:
Hocam verdiğiniz linke ulaşamıyorum. Telefondan girdiğim için de olabilir. Pc ye gectigimde bakacağım.

Alakaniz için teşekkür ederim.

Sabah servis yolu göründü gibi bana.

bilgisayardan sorunsuz açılıyor. konuda sorunu yaşayan arkadaşın problemi kendi kendine geçmiş de. akü ile alakalı da olabilir. bir sürü hata vermiş bir anda. kontak kapalıyken km sıfırlama tuşunu basılı tutunca akü seviyesi görünüyormuş. bi incelersiniz

@mandufla

Değerli Hocam,

Benzer bir durum yaşayan hocamızın serviste yapılan bakımında arıza kaynağının akü olduğu görülmüştü. Akü değişimi sonrası  sorun çözülmüştü.

Size ricam bunu önemseyin ve servise uğrayınız.

Geçmiş olsun

silvershadow dedi:
@mandufla

Değerli Hocam,

Benzer bir durum yaşayan hocamızın serviste yapılan bakımında arıza kaynağının akü olduğu görülmüştü. Akü değişimi sonrası  sorun çözülmüştü.

Size ricam bunu önemseyin ve servise uğrayınız.

Geçmiş olsun
Murat Hocam

Akşam tekrar bindim araca ve kontağı açmadan önce video kaydına başladım. Kontağı çevirip aracı çalıştırdım. Hiç bir sorun yok. Ben şok. Sanki o hareketleri yapan bu araç değil.

Ama yarın servise ugrayacagim. Sorunun son kısmının video kaydı ve fotoğrafları var. Akü dediniz aklıma geldi. Şu trip tuşuna basıp akü durumu görme durumu vardı. Ancak ben orda --- şeklinden başka hiçbirşey göremedim. Rakam yoktu. Yarın yine kontrol edeceğim servise gitmeden önce.

Teşekkürler Murat Hocam.

@mandufla

Deniz hocam çok geçmiş olsun.

Servise gidince yıkandı sonra böyle oldu falan demeyin isterseniz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Biraz önce servise gittim. Durumu anlattım. Çektiğim videoyu ve fotoğrafları gösterdim.

Aracı cihaza baglamalari gerektiğini söyledi ve bağladılar. Sorunun göründüğünü ve sebebini araştırmak istediklerini söyledi servis danışmanım. Bugün okula gitmem gerektiğini söyledim ve yarın öğleden sonra gelebilecegimi söyledim. Yarın 12 gibi randevulastik.

Forumlarda akü değişimi okuduğumu da belirttim. Bir iletişim hatası var görünüyor dedi danışman. Yarın bırakacağım arabayı ve bakacaklar. Sonucu bildiririm.

Muhammed Hocam hiç yikamadan falan bahsetmedim çünkü alakası olduğunu düşünmüyorum gerçekten.

Video ve fotoğrafların olmasi inandiricilik anlamında faydaliydi. Sizinde aklınızda bulunsun arkadaşlar.

Yazmayı unuttum. Servis danışmanının ilk sorduğu soru araçta ekstra ses sistemi ampul falan olup olmadığı idi. Eğer ki beyaz led falan almış olsaydım direkt oraya baglayacaklardi gibi hissettim.

@mandufla Hocam ses sistemi ve ampullerden yürüyememişler ama motor yıkama yaptırdınız mı elektroniklere su mu temas etti acaba diyip oradan da yürümek isteyebilirlerdi :D hiç koz vermemek lazım servislere (benim servis danışmanı hariç, kodlama yaptığımı falan biliyor hatta o da meraklı :) )

MSE dedi:
@mandufla Hocam ses sistemi ve ampullerden yürüyememişler ama motor yıkama yaptırdınız mı elektroniklere su mu temas etti acaba diyip oradan da yürümek isteyebilirlerdi :D hiç koz vermemek lazım servislere (benim servis danışmanı hariç, kodlama yaptığımı falan biliyor hatta o da meraklı :) )
Haklısın Muhammed Hocam. Eğer ki yikamadan bahsetseydim kesin bağlantı kurarlardi. Ama alakası yok bence :)

2 gün önce aliexpress de baya gezindim. Ampul ve kablo baktım. Ampul de 25 $ kablo da  25$ olunca ampulden vazgeçtim. Kablo almaya karar verdim. Ama daha sipariş vermedim. Şu olay bi çözülsün bakacağım duruma. Yarın bende servis danışmanına kodlama ile ilgili bir yoklama çekerim. Bakalım nasıl bakacak mevzuya :)

Arkadaşlar servis sonucunu paylaşayım burda.

Saat 12.30 gibi aracı servise teslim ettim. Fotoğraflarını çekerek teslim aldılar. Saat 16:30 gibi de aracı teslim aldım. Aracın verdiği hataları bilgisayara bagladiklarinda görmüşler. Ve direksiyon servo sistemi ile ilgili olarak 3C23 kodlu yazılım güncellemesi yapmışlar. Dosyanın pazartesiye kadar açık tutulacağı ve bu süre içerisinde beni hergün arayip durumu kontrol etmek istediklerini söylediler. %99 bir sorun yasanmayacagini ama yine de gözlem altında olmasının iyi olacağını söylediler. Bir iletişimsizlik sonucu bu olayın kaynaklandığını ve yazılımla yüksek ihtimalle giderildigini söylediler.

Bir de aracı yıkamışlar :)

Zaten çarşamba yıkatmıştım :)

Son olarak servise gitmisken 120 tl ye orjinal bagaj havuzu satın aldım.

Serviste iken aracı teslim aldığımda trip tuşuna basıp akü durumunu kontrol etmeyi unuttum. Yarın kontrol edeceğim. Eğer yine rakam görünmez ise servis danışmanına bunu bildirecegim.

Geri
Üst Alt