Jump to content

Recep Gül

Üye
 • İçerik sayısı

  488
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

 • Days Won

  9

İtibar Etkinliği

 1. Ender liked bir konuya yazdı : by Recep Gül in Dashcam için sigorta bağlantısı.   
  @AhmetCakmak Teşekkür ederim. @Ender Valla ender hocam sitemiz sayesinde desem yeridir. Sizinle tanışmadan önce değil kodlama yapmak, böyle kablo elektrik işleri bana karmaşa gibi gelirdi. Yapmaya başlayınca cesaretleniyor insan, zaten bi  başladın mı sanırsın 40 yıldır yapıyormuş gibi çorap söküğü gibi geliyor hepsi. Şuana kadar ne öğrendiysem sizlerin sayesindedir bu. 
 2. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by EMR-Garage in Kaput koruma filmi hakkında bilinmesi gerekenler - Emr Garage Ankara   
  Arkadaşlar merhaba, kaput koruma filmi hakkında birçok soru geliyor. Gelen sorulara cevap olarak bu konuda kaput filmini tartışabiliriz. Sorular üzerinden kaput filmi hakkında 10 yıllık tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
  1. Kaput filmi gerekli mi?
  Aracınızı sadece şehir içinde kullanıyor ve şehir dışına taşraya gitmiyorsanız filme gerek yok. Otoban ve büyük şehirler arasındaki yollarda mıcır tehlikesi minimumdur. Küçük şehirlere sıkça yolculuk yapıyorsanız kaput filmi son derece önemli. Yaz aylarında yollarda kaplama çalışması sık yapılıyor. Böyle bir yoldan kaçma şansınız yok. Arabasına acımayan birçok kişinin taş bombardımanına maruz kalıyorsunuz ve kaputta ve çamurluklarda ciddi boya dökülmeleri oluşuyor. 
  Kaput filmini sadece çakıladan koruyucu olarak düşünmeyin. Birçok müşterimizin aracı servet düşmanları ve çocuklar tarafından çizilmiş halde geliyor. Eğer aracınızı caddeye park ediyorsanız ve çocuklar etrafında oynuyorsa kaput filmi iyi bir koruyucu olabilir.
  2. Kaput filmi gerçekten korur mu?
  Kaliteli bir film çakıl sıçramalarından ve çizikten korur. Hatta hafif sürtmelerde boyayı korur. Bu koruma filmin kalitesi ile orantılıdır. 150 mikronluk Oracal PVC filmi çivi ile zor delebilirsiniz. Poliüretan filmleri zaten delemezsiniz çok esnektir. Biz tornavida ile delemiyoruz. Denemesi bedava, mağazamızda örnek filmi alıp delmeye çalışabilirsiniz. Zaten filmli kaportayı çizemezsiniz, sürttüğünüzde yine çok ciddi bir koruma sağlıyor. Burada altın nokta kaliteli film. 100 liralık naylon poşetten koruma beklemeyin. 
  3. Kaput filmi sökerken boyaya zarar veriyor mu?
  Fabrikasyon boyalı bir kaput veya çamurluk üzerinden kaliteli filmi sökmek çok kolaydır. Güneş altında çok rahat çıkarılır. Kalitesiz üründe işler zorlaşır. Kalitesiz film boya üzerine yapıştırıcı bırakır. Bu yapıştırıcıyı temizlemek uzun uğraş ve deneyim gerektirir. Bazen bunun için 3-4 saatlik işçilik uygulamak zorunda kalıyoruz. Kaliteli bir film yıllar geçsede sorunsuz sökülür.
  Sonradan boyanmış parça üzerindeki filmi sökmek büyük bir risk. Kalitesiz işçilik, aşırı macun kullanımı gibi birçok etken boyanın film ile beraber gelmesine neden olabilir. En kaliteli filmde olsa kimse söküm garantisi veremez. 
  4. Kaput filmi yapılan bölgede renk farkı oluşur mu?
  En sık sorulan ve en çok hata yapılan bölüm burasıdır. Koruma filmi ile kaplanan panelin boyası dış etkenler ve zararlı ışınlara maruz kalmadığı için ilk günki gibi parlak ve temiz kalır. Eğer diğer bölümlerin bakımı yapılmadıysa ton farkı oluşur. Diğer bölümlerin boyası bakımsız olduğu için mat solmuş görünür. Boyasına dikkat edilen bakımlı bir araçta bu sorun kesinlikle olmaz. Solan panel pasta-cila işlemi ile temizlenip parlatılır. Bakımı yapılan bölümlerde eğer kalıcı çizik hasarı yoksa filmli panel ile aynı kondisyona gelir. Aşağıda pasta-cila ile düzeltilmiş boya farkını görüyorsunuz. Kaput filmi ile korunan bölüm ile diğer bölümler arası fark böyledir. Bu farkı pasta-cila yaptırarak ortadan kaldırırsınız.

  5. Kaput filmi çeşitleri nelerdir? PVC ve Poliüretan film arasındaki fark
  PVC filmle uygun maliyetli plastik ürünlerdir. 150 mikron kalınlığındaki Oraguard Oracal örnek verilebilir. Bu filmlerin dezavantajı boyada çok dikkatli bakıldığında hafif bir matlık oluşturmasıdır. Güneş altında filmli olduğu diğer bölümlere bakılarak görülebilir. Eğer filmin yıkanmasına dikkat edilmezse çizilir ve matlaşır. Sararma ömrü 2 yıldır. 2 yıl sonunda pasta-cila ile parlatılması gereklidir. Taş sıçramasından korur. Dayanıklılık oranı 10 üzerinden 7'dir. Fiyat/Performans oranı yüksek bir filmdir. Eğer aracınızı maksimum 3 yıl kullanıyorsanız tavsiye ederiz. Sökümde zarar vermez, sararır ama temizlenebilir. Emr Garage Ankara olarak tam boy kaput için 400 TL, 2 çamurluk için 200 TL fiyatla uygulama yapıyoruz. Oraguard filme 5 yıl garanti veriyoruz.
  Poliüretan filmle özel karışımlı koruma amacıyla üretilmiş gelişmiş filmlerdir. En büyük özelliği kendisini yenilemesidir. Fırça ile çizdiğiniz film güneş altında çizikleri kapatır ve eski haline geri döner. Videomuzda bunu çok iyi göreceksiniz. Poliüretan filmle kaplanan yüzey daha parlak görünür. Boyada bulunan ve pasta-cila ile giderilemeyen çizikleri, taş izlerini kamufle eder. Parlaklığı çok iyidir, filmi kesinlikle fark edemezsiniz. Dayanıklılık oranı 10 üzerinden 9'dur. Bu filmi delemezsiniz sadece kesilebilir. Taş delmesini bırakın çivi veya tornavida ile aracı çizemezsiniz. Filmin dezavantajı maliyetidir. Marka ürünlerin sadece kaput için maliyeti 1000 TL üzerindedir. Kendi ithalatımız olan Myway marka poliüretan filmi tam boy kaputa 700 TL fiyatla uyguluyoruz. 2 adet çamurluk fiyatımız 350 TL'dir. Myway poliüretan film 10 yıl garantilidir. Tüm filmlerimiz faturalı ve garanti belgelidir.
  6. Kaput filmi, çamurluk filmi aracı neden kaplıyoruz?
  Avrupada C sınıfı bir Golf fiyatı ortalama 30.000 euro yani 30.000 birim para. Bu araçlar 2. elde yarı fiyatına düşüyor. Kimsenin boya, çizik vs. takıntısı yok. Çizilirse boyatıyor, 2.el alanlarda boyasına taş izine bakmıyor. Lüks segmentte durum farklı. 100.000 euro üzerindeki araçlara bu uygulamalar tüm dünyada yapılıyor. 3M, Suntek gibi dünya markalarının birçok ürünü Avrupa ve Amerika'da kullanılıyor. Şimdi ülkemizde C sınıfı Golf 7 200.000 TL fiyatla satılıyor. Yani 200.000 birim para veriyorsunuz. Avrupalının Ferrari aldığı birim rakama biz C sınıfı golf alıyoruz. Bir başka deyişle C sınıfı bir aracın sıfırı için bir memur yaklaşık 40 aylık maaş ödüyor.
  Hal böyleyken otomobillerimiz çok kıymetli. 2. el değeri bizim için çok ciddi bir konu. 2.elde aracın en küçük hatası bile değer kaybettiriyor. Kaputu boyanan bir araca zaten alınmaz gözüyle bakılıyor. Düşünün bir çocuk geldi ve kaput üzerinde elindeki taşla resim yaptı? Bu çok sık yaşanan bir durum. Memleketinize giderken 1km'lik bir bölümde mıcırla kaplanan bir asfalta denk geldiniz. Önünüzdeki kamyon, otobüs gibi araçlardan sıçrayan taşlar kaputu haritaya çevirdi. 2.elde kaputu ve çamurlukları taş izi dolu bir araç herkesi soğutur. Kendinizi araç alırken düşünün bu durumda ne düşünürsünüz?
  İşte minimum 100.000 TL verilen bir aracı korumak  için 1000 TL vermek çok mantıksız değil. 
  7. Kaput filmi nerede yaptırılmalı? Kaliteli filmi nasıl anlarım?
  Bu konuda en sık yapılan hata aracın bayide kaplatılmasıdır. Bayiler en yüksek karla en düşük maliyet ve işçiliği tercih eder. Bayide bu işlemleri yapan kişi sürekli çalıştırılmaz. Bizim gibi işletmelerle anlaşma sağlayıp araç teslimlerinde ustamızı çağırıp uygulamayı yaptırırlar. Bizde Ankara'da bir bayinin işini yapıyoruz. Mağazamızda yaptığımız uygulamayı 3 katı fiyatla faturalandırıp müşteriye sunuyorlar. Boya koruma, seramik, cam filmi, kaput filmi gibi işlemleri kesinlikle bayilerde yaptırmayın!
  Bölgenizde bulunan butik işletmeleri forumlar yardımıyla tespit edin. Google yorumla üzerinden firmayı araştırın. Size sunulan markanın bilinirliğini internetten araştırıp karar verin. 
  Zamanım oldukça bu konu altında sorulara yanıt vermeye çalışacağım.
  Saygılarımla.
  Emr Garage Ankara
  Uygulamalarımız için Instagram adresimiz:  https://www.instagram.com/emr_garage/
  Bilgi için: 0553 668 92 92 arayabilirsiniz.
 3. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by yunusaktas91 in ANA KONU   
  @Alpyaman Araç fiyatı bence gayet makul, 1400 km boyunca aldığı yakıtı, cam suyunu, lastiklere bastığı havayı, kullandığı zamanlardaki şoförlük ücretini talep etmemiş en azından. 😃
   
  Bu kafa tamamen “benim aracimi nasil olsa almaya mecbursunuz, dünyada eşi benzeri yok, alacak kişiyi hayatımda görmedim ama sana güzellik olsun diye bak fiyatı da indirdim bi daha bulamazsin haa... Ama bi yandan da yazdigim fiyata satamiyorum, paraya ihtiyacim var, aylardir elimde kaldi nolur artik birisi alsin” caresizliginin dibine batmis bir satici kafasi. Kendisi gibi “degisik” bir alici bulamadigi takdirde ilana koymaya devam edecek, her ne kadar asla koymam dese de...  
 4. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by Savatage in ANA KONU   
  Böyle bir adamın arabasına talip olmayı geçtim! Mesela Kız istemeye gittiniz!
  Konuşmasının 90 + larında kızına ait donanım /eğitim / kültür özellikleri hikayelerine dayanamayıp , yarım kalan kahveyi kızına sehpadaki 1 bardak suyu adama boşaltıp, yavvv kardesimm almıyorum kızını ver kaporamı (söz yüzüğü+ gelirken getirilen madlen cikolata +çiçek) hepsini geri alıp kapıdan çıkarken olmayan alıcısına şimdiden hayırlı olsun deyip kaçmak en iyisi olurdu
   
 5. Alpyaman liked bir konuya yazdı : by Recep Gül in ANA KONU   
  Aracı satan arkadaşın beyin yaşını sorguladım.... Cidden böyle 20 yaşın üstünde birisi değil mi??
  Satıcıyı tanıyan varsa kusura bakmasın ama şahsen ben bu arabayı almak için ilanı görmüş olsaydım adamda direkt afedersiniz 3 kağıtçı, dolandırıcı potansiyeli gördüğümden işkillenir almaktan vazgeçerdim. 
 6. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by Alpyaman in ANA KONU   
  FİYAT DÜŞTÜ EXTRA FULL EMSALSİZ SİGARASIZ KAPALI GARAJ ARACIİlan No: 691609980
  https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-fiyat-dustu-extra-full-emsalsiz-sigarasiz-kapali-garaj-araci-691609980/detay
  zaman ayırıp ilanın açıklama kısmını okumanızı tavsiye ederim. Ne itici bir tarz ve özgüven. İnsanın alacağı varsada almaz 
 7. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by Savatage in ANA KONU   
  C4 grand picasso (7koltuk)
  İlan sahibini gönülden tebrik ediyorum (ironi yoktur)
  7 kişilik bir araba ancak böyle tarif edilirdi bir resimle.....
  Sıradışı yürekli bir ilan 
  https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-citroen-otomobil-ruhsatli-genis-aile-arabasi-753332995/detay

 8. Golftdi liked bir konuya yazdı : by Recep Gül in Aliexpress Alınabilecek Ürünler Listesi 2019   
  Ben bu durumda hep ikilemde kalıyorum. Alıp taksam mı?  taksam güzel durur mu, sırıtır mı diye?  Fotoları ve görüşünüzü bekliyorum.  
 9. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by Golftdi in Aliexpress Alınabilecek Ürünler Listesi 2019   
  Aliexpresten aldığım piano black ayna kapaklarım geldi, henüz takmadım ama güzel ve kaliteli buldum, abs plastikten. Takınca da foto koyarım. 94 liradan indirimle 82 liraya aldım artı 15 lirada vergi ödedim. En uygun fiyatlı kapaklardan biriydi bakalım takınca nasıl duracak.
  TRY 93.99  20% İndirim | 2 adet VW Golf 7 için MK7 7.5 GTD R GTI Touran L E-GOLF Yan kanat ayna kapağı Caps Parlak Siyah dikiz aynası kılıf Kapak
  https://s.click.aliexpress.com/e/O5y8YwBRl 10. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by temizonur0122 in Golfümde Yaptığım Değişimler Eklemeler   
  @bangduck boş hali ve dolu hali reyis arada bin tl fark var sence değmezmi 😉birde son attığım fotoda cam filmi var 05 numara 11. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by Savatage in Yeni OCTAVİA 21:00 live (prag)   
  @ZITIPAŞA
  Otobanda Bununla mı sellect atıp yol istemek?
  Yoksa mk8 le mi ? (İstedigi kadar İQ high ledi olsun golfün)
  Mk 8 in bakışları ? Karnım ağrıyo Anneeee ! Diye feryat eden çocuğun bakışları gibi!
  Aynadan bakan merhamet eder yol verir zaten
 12. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by Savatage in Yeni OCTAVİA 21:00 live (prag)   
  @Ömer Kahraman
  Türk miletine uyan 2 wagon var 
  Biri kartal 
  Diğeri Toros
  Bunun dışında ne getirirlerse getirsinler bünye kabul etmiyor reddediyor 
  2020 kartal/toros  üretilsin  millet bayram eder
 13. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by AhmetCakmak in Üstatlarım 2017 normal kasa   
  Türkiye'de 1.8 tsi olmadığı için net yorum yapamayız belki ama otomatik vites yani DSG her zaman daha iyidir. İkisi de 2017 modelse ve özellikleri/paketi de aynıysa DSG tercih etmek iyidir.
 14. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by Culture33 in İşte Benim Golf'üm.   
  @Recep Gül hocam karıştırmışsınız, apaçi diyen ben değildim. ben r line paketini çok severim. yazımda da belirttiğim gibi, jantlar 18" durban ve Adaptif far olsaydı o aracı alacaktım. r paketin duruşu daha sport ve agresif.
 15. Culture33 liked bir konuya yazdı : by Recep Gül in İşte Benim Golf'üm.   
  Valla hocam, her araç isteğe göre toplandığı için sizin gördüğünüz İç-dış R-Line paket farklı olabilir. Benim berlinde gördüğüm R-Line paketlerde mesela hayalet gösterge var. Ama ben baştan istememiştim hayalet ekran. 
  Onun dışında bi arkadaş karbon fiber falan demiş ,bendeki araçtaki iç kapılarda piano Black fiber karışımı bir olay var gayette hoş duruyor. Araçtaki tüm parçalar orjinal sonradan takılma hiç Birşey yok (kendi aracımdan bahsediyorum) Apaçi demişsiniz de valla bende siz apaçi arabası görmemişsiniz.  
 16. Alpyaman liked bir konuya yazdı : by Recep Gül in İşte Benim Golf'üm.   
  Valla hocam, her araç isteğe göre toplandığı için sizin gördüğünüz İç-dış R-Line paket farklı olabilir. Benim berlinde gördüğüm R-Line paketlerde mesela hayalet gösterge var. Ama ben baştan istememiştim hayalet ekran. 
  Onun dışında bi arkadaş karbon fiber falan demiş ,bendeki araçtaki iç kapılarda piano Black fiber karışımı bir olay var gayette hoş duruyor. Araçtaki tüm parçalar orjinal sonradan takılma hiç Birşey yok (kendi aracımdan bahsediyorum) Apaçi demişsiniz de valla bende siz apaçi arabası görmemişsiniz.  
 17. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by Rust in Gösterge paneli koruma filmi   
  ben sıfır aldıgımda orası zaten çizik halde olduğu için sonrasında sallamadım , sen gözün gibi baksan da uğraşıp didinsen de birisi ya serviste ya yıkamacıda içine edecek. o yüzden kasmıyorum artık.
 18. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by Culture33 in İşte Benim Golf'üm.   
  Araç güzel valla, ben alırken de iç dış R line paket dedikleri bir tuhaf araç vardı. tuhaf dememdeki sebep, aracın sadece ön-arka tampon, marşpiel,  arka camın yan parçaları ve R line logosu vardı janrtlar 17" dijon jant, tek J farlar, direksiyon klasik highline direksiyonu vardı. almak için bi sebep bulamadım açıkçası. fabrikasyon olarak 18" durban olsa alınır diyecektim ama o dahi yoktu.
 19. Culture33 liked bir konuya yazdı : by Recep Gül in İşte Benim Golf'üm.   
  Sipariş üzerine İç dış R-Line hocam, Highline dan R-Line çevrildi. Ön, arka tampon, direksiyon koltuklar vs.. 
 20. ogzogz liked bir konuya yazdı : by Recep Gül in Direksiyonda ki bu sesin sebebi nedir? video iceriri   
  Hmm demekki benden o yüzden ses geliyor.  Çünkü çoğunlukla parktan çıkarken ve araç durduğunda direksiyonu çevirdiğimde geliyor bu ses. Bu olayın araca zarar verdiğini bilmiyordum.
 21. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by ogzogz in Direksiyonda ki bu sesin sebebi nedir? video iceriri   
  Net amortisör kulesi. Mümkün olduğunca araç hareket halinde direksiyon çevirin. Frende, elektronik park freninde ya da auto hold devrede iken yapılan çevirmenler maalesef zarar veriyor. Ufak kaydırmalarda çevirerek kullanılması, hem lastiķ hem de yürüyen aksamda daha uzun dayanıklılık sağlar.
 22. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by Adige_golf57 in Sa   
 23. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by yusuf in Kalorifer ısıtmıyor   
  Hocam dışarıdan hava alımı sağlık açısından da önemli bence. Mümkün mertebe açık olmasında fayda var.
×
×
 • Yeni Oluştur...