Jump to content

agacmalzeme

Üye
 • İçerik sayısı

  1600
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

 • Days Won

  16

İtibar Etkinliği

 1. AhmetCakmak liked bir konuya yazdı : by agacmalzeme in Kodlama İçin Gerekli Malzemeler   
  @HONEY Pastanelerde yeni bir baklava türemiş denedinmi abi.  Ben ramazandan önce yedim biraz fazla kaçırmışım karnım ağrıdı insanın yedikçe yiyesi geliyor. İsmi soğuk baklava imiş.
  Resmini ekliyorum 🙂

 2. agacmalzeme liked bir konuya yazdı : by Mehmeteren0606 in Ben Kimim? / Tanışma Konusu   
  Selamlar adım mehmet eren ankarada yaşıyorum. Araniza golf8 impression ile katılıyorum, herkese iyi forumlar diliyorum 
 3. Netrodo liked bir konuya yazdı : by agacmalzeme in Kodlama İçin Gerekli Malzemeler   
  @Netrodo 3 parça yerseniz yaklaşık 1200 kalori eder her dilim için 1 saat koşmanız gerekir . 1 dakikada ye 3 saatte zor erit.
 4. agacmalzeme liked bir konuya yazdı : by Netrodo in Kodlama İçin Gerekli Malzemeler   
  Güllaç'ın Çikolatalı Hali Çok Kalorili Olması Dışında Çok İyi 
 5. agacmalzeme liked bir konuya yazdı : by Terms in ALARM CODING (Buzzer + Horn)   
  ALARM CODING (Buzzer + Horn) Kapılar Kilitli İken İçerden Açılınca Korna / Alarm Çalması
  Aşağıdaki kodlama geçerlidir:
  Select 09-Cent Elect Security Access-16> Şifre: 31347 Coding 07 Long coding    Byte12-> Bit 0-> active    Byte12-> Bit 4-> active (eğer siren(Buzer) takılıysa aktif yapılacak)                       
  09-Cent Elect Adaptation 10 Anti-theft device DWA Alarmverzoegerung-> driver door contact thatcham seçilecek Anti-theft device DWA Camper Modus-> Enable Anti-theft device Ueberwachung Innenentriegelungshebel-> Active Anti-theft device Akustischer Alarm Signalhorn-> Enable Acknowledgement signals-Akustische Rueckmeldung global-> Active Acknowledgement signals-Akustische Rueckmeldung Signalhorn-> Active
            


             
  Adaptasyon kısmında yapılması Gerekenler Yeşil renkle belirtilmiştir. Kapılar kilitlendikten 30sn sonra sistem devreye girer. Kapılardan herhangi biri kilitliyken içerden kapı açılırsa alarm çalmaya başlar. Alarmı susturmak için kumandadan bir defa kilitlerin açılma tuşuna basmak yeterlidir.  
  Konu ile ilgili yardımlarından dolayı @CemK & @Zafer Hocalara teşekkürler.
 6. agacmalzeme liked bir konuya yazdı : by HONEY in Kodlama İçin Gerekli Malzemeler   
  Ustadim

  Sence yememiş olma ihtimalim var mi

  Guzel evet ama benim favorim fistikli dürüm
 7. HONEY liked bir konuya yazdı : by agacmalzeme in Kodlama İçin Gerekli Malzemeler   
  @HONEY Pastanelerde yeni bir baklava türemiş denedinmi abi.  Ben ramazandan önce yedim biraz fazla kaçırmışım karnım ağrıdı insanın yedikçe yiyesi geliyor. İsmi soğuk baklava imiş.
  Resmini ekliyorum 🙂

 8. agacmalzeme liked bir konuya yazdı : by HONEY in Kodlama İçin Gerekli Malzemeler   
  Hocam senin işi @CemK ustad Gazi burma pendik den alacagin tatli ile ömür boyu kodlama paketi alabirsin
  Benim adim çıkmış adam benden daha çok tatlici / yiyici 50 kg adam benden çok yiyor masallah
   
   
    9. agacmalzeme liked bir konuya yazdı : by forlife in Elektrikli Golf'ü Tanıyalım   
  Herkese Merhaba,
  Gerek kişisel ilgi alanım gerekse mesleğim dolayısıyla biraz bilgi sahibi olduğumu düşündüğüm için e-Golf’ün elektrik alt yapısından bahsetmek istiyorum. Türkçe kaynaklara baktığımda e-Golf hakkında katalog bilgilerinden derlenmiş yüzeysel bilgilerin haricinde detay bilgi bulamadım. Forumdaki bilgi paylaşma kültürünü gördüğüm ve taktir ettiğimden dolayı eski dosyalarımı biraz karıştırarak bu yazı ile kendi alanımdan bilgi paylaşmak istedim, umarım faydalı olur.
  Sıkıcı olmaması adına teknik bilgiye çok fazla girmeden genel hatlarıyla e-Golf’ün elektrikli tahrik sistemi bahsederek içten yanmalı motorlu Golf’ten farklarını anlatmaya çalışacağım. 2 bölüm şeklinde olacak, ilk bölüm için hazırsanız başlayalım.
  e-Golf’ün sahip olduğu elektrikli tahrik sistemine (motor, şanzıman, elektronik bileşenler vs) bakacak olursak  Volkswagen’in elektrifikasyon yol haritasında önemli bir mihenk taşı olduğu gözüküyor. Tabii bu yolda e-Up!’tan bahsetmezsem olmaz. VW’nin ilk seri üretim saf elektrikli aracı olan e-Up! 2013’te satışa çıkıyor, 2014 ilkbaharında ise e-Golf satışa başlıyor. e-Up! Ve e-Golf elektrikli tahrik sistemi açısından benzer bir mimariye sahip olmakla birlikte aralarında güç farkı mevcut.
                                                                 
  2010’lu yılların başında hemen hemen bütün firmalara baktığımda modüler sistemler üzerine çalıştığını görüyorum. Gerek taşıt platformları gerekse güç ünitelerinde bu çalışmaların izleri görülüyor. Gayet anlaşılabilir bir tercih çünkü modüler sistemler sayesinde yeni bir aracın tasarım süresi ve maliyetleri azalıyor. Modüler sistem geliştirme akımına ayak uyduran VW’de elektrikli tahrik sistemi geliştirerek ilk denemelerini e-Up! ve e-Golf ile yapıyor.
  VW’nin modüler elektrikli tahrik sisteminde ana yapı aynı kalmak şartı ile segment değişikliğine bağlı olarak aracın güç ihtiyacındaki değişikliğe göre elektrik motoru, şanzıman dişli oranı, batarya paketi ve motor sürücüsü revize ediliyor.
  e-Golf’ün elektrik motoru için sabit mıknatıslı senkron motor yapısı tercih edilmiş. Sıvı soğutma kanallarına sahip alüminyum motor gövdesi elektrik motorunun dışında yer alıyor. 85 kW gücünde olan motorun max torku  270 Nm. Elektrik motoru tasarımının optimize edildiği noktaya baktığımda 60-70 km/h hız ve 70-80 Nm tork aralığında olduğunu görüyorum. Aracın menzilini de düşünecek olursak motorun optimize edildiği değerler şehir içi kullanıma uygun gözüküyor, mantıklı bir tercih. Motorun fotoğraflarını gördüğümde dikkatimi çeken ve bana mantıksız gelen en büyük şey statoru olmuştu. Kişisel düşüncem tasarımındaki tercih dönemin üretim şartlarına göre yapıldığı küçük bir ihtimal ise üretim maliyetlerini düşürmek olabilir. 2010'lu yıllarda tasarlanmış bir araçtan bahsettiğimizi de unutmamak lazım, üretim teknolojisi ciddi anlamda gelişti, bunu da markanın yapmış olduğu üretim iş birlikleriyle görebiliyoruz. 
  Elektrikli tahrik sistemi stratejisi ve elektrik motorundan bahsettiğim ilk bölümü burada bitiriyorum. İlk fırsatta batarya, motor sürücüsü, şanzıman ve içten yanmalı motorlu Golf ile karşılaştırmasından bahsetmeyi düşünüyorum. Görüşmek üzere.
  Bölüm 2
  e-Golf’ün elektrikli tahrik sisteminde yer alan diğer bir temel bileşen motor sürücüdür. Motor sürücünün temel görevi bataryada depolanan enerjiyi (DC) sürücünün komutlarına göre uygun forma çevirerek (AC) motora aktarmak. Aracın sürücüsünden gelen komutlara (ivmelenme, yavaşlama, istenilen hız değerine çıkarma) göre motor sürücüsü güvenli bir şekilde motoru kontrol eden kısımdır. Kısaca gaza bastığımız zaman ne kadar bastığımızı ölçerek aracın hızının istenilen değere çıkarılmasını sağlar. e-Golf’ün motor sürücünün güvenli maksimum çalışma gerilimi 360V, faz akımı ise 430A ile sınırlandırılmış. Faz akımı sınırı aracın ivmelenmesi veya maksimum tork değeri için önemli bir parametredir, elektronik bileşenler daha yüksek akıma dayanıklı olsa da sistem güvenliği için limitleri biraz daha düşük tutmuşlar. Motor sürücüsünde kullanılan bileşenlere baktığım zaman geliştirildiği dönem için teknolojik sayılsa da günümüz şartları için eski bir teknoloji oluyor. Eski teknoloji olması bugün kullanılmayacağı anlamına gelmiyor tabii maliyet açısından avantaj yaratmakla birlikte verim seviyesi düşük ( tahminimce %94 seviyesinde) olması araç menzili açısından dezavantaj yaratıyor.
   e-Golf’ü geliştirilirken elektrikli tahrik sisteminin akustik karakteristiğine çok ciddi özen gösterilmiş. Aracın şanzımanı inceldiğimiz zaman rulman yapısı, şanzıman dişli oranı seçimi,dişlilerin birbirine geçme töleransı, üretim ve montaj töleranslarına özel olarak çalışıldığını görüyoruz. Elektrik motorunun maksimum hızı dikkate alınarak motor ve şanzımanın doğal frekansını üst üste binmeyecek şekilde şanzıman dişli oranı belirlenmiş.  Elektrik motorunu şaftı ile şanzımanın birleştiği noktanın arayüzündeki spline yapısındaki üretim töleransları da düşürülerek akustik davranışa katkı sağlamaya çalışılmış. Her tasarım aşamasında bunlara dikkat edilmiyor mu derseniz tabii ki dikkat ediliyor fakat üretim töleranslarının düşmesi demek hem tasarım hem üretim hemde montaj süresini dolayısıyla da maliyeti arttırıyor. Hassasiyetlerin artması üretim sürecini veya yöntemini değiştirebilir bunun haricinde üretilen parçanın kalite&kontrol sürecini ve maliyetlerini de arttırabilir. Örneğin Peugeot 301 ile 508’e bakacak olursak kaporta parçalarının birbirleri arasındaki boşluklar ve bu boşlukların sabit bir şekilde devam etmesi farklı olacaktır.  Çamurluk ve motor kaputu arasındaki boşluğun 301’de 508’e göre daha fazla olması ve düzensiz bir şekilde devam etmesi maliyeti düşürmek için montaj töleranslarının arttırıldığının bir göstergesidir.
  MQB üzerine geliştirilen e-Golf’te en büyük problemlerden birisi içten yanmalı motor için geliştirilen bir platforma elektrikli araç bileşenlerinin yerleştirilmesiydi. Bundan dolayı batarya ekibi araçta yer alan boşluklara göre batarya paketini optimize etmeye bayağı emek harcamıştır. Koltukların altı, bagaj ve şaft tünelindeki boşlukları kullanarak tasarlanan batarya paketi herhangi bir soğutma sistemine sahip değildir. Batarya paketi 24,2 kW gücünde olup 318 kg ağırlığındadır. 2010’lu yıllarda geliştirilen araçların çoğundaki en büyük dezavantaj özgün bir platforma sahip olmamasıdir. Bazen kendi kendime firmalar birkaç yıl daha bekleyip özgün elektrikli araç mimarisi üzerinden geliştirdikleri elektrikli modeller ile piyasaya girmediler diye düşünüyorum, aklıma gelen ilk düşünce az sayıda da olsa sattıkları araçlardan sürüş datası toplamak, know-how kazanmak ve belki de Tesla’nın piyasayı domine etmesinin önüne geçmek olabilir. Doğru olmayabilir bu düşünce, araştırmadım sadece kişisel yorumum.
  e-Golf’ün elektrik motoru, motor sürücüsü ve şanzıman yapısını inceledikten sonra içten yanmalı motorlu Golf’ten farkına biraz bakalım. Aracın içerisindeki en büyük fark sürücü bilgi sistemlerinde görülüyor. Hız göstergesi elektrikli araca göre revize edilerek güç göstergesi, yakıt ve devir göstergesinin yerine ise batarya gücü ve şarj durumu eklenmiş. Ayrıca aracın frenleme sırasındaki enerji kazanım durumu da yine gösterge paneline yer alıyor. E-Golf’te Normal, Eco ve Eco+ olmak üzere 3 farklı sürüş modu mevcut. Bunlar modlar sürüş performansları ve iklimlendirme sistemlerin açık- kapalı olması durumuna göre farklılaştırılmış, Normal mod maximum sürüş performansı verirken Eco+ önemli ölçüde sürüş performansını düşürüyor.  Ayrıca fren pedalına basmadan da aracın hızı 4 aşamalı olacak şekilde azaltılabiliyor.
  e-Golf’ün elektrikli tahrik sistemini tanıdıktan sonra birazda üretim maliyetlerinden bahsedecek olursam ;
  İçten Yanmalı Motor Bileşenleri:1700 $
  İçten Yanmalı Motor Yardımcı Bileşenleri:1300 $
  Şanzıman:600$
  Egzoz Sistemi:520$
  Sensörler ve Motor Kontrol Ünitesi(ECU): 310$
  İçten yanmalı motorlu bir Golf'ün tahrik sistemi yaklaşık 4500$ civarı oluyor. Elektrikli tahrik sistemi maliyeti ise net olmamakla birlikte 3800$ civarında oluyor. Batarya maliyeti olmadığı durumda elektrikli tahrik sistemi daha ekonomik gözüküyor. 
  Not: Burada paylaştığım bilgiler temel olarak otomotiv mühendislik firmalarının benchmark raporları, yurt dışındaki üniversitelerin paylaştığı araştırma raporları, uluslararası motor sempozyumlarda yapılan sunumlara dayanmakla birlikte kişisel yorumlarımı da içermektedir. Yanlış yada eksik olduğunu düşündüğünüz bir yer var ise mesaj atarsanız tartışabiliriz. Teşekkürler. 
 10. bmrt95 liked bir konuya yazdı : by agacmalzeme in Logo Kamera Çalışmıyor. Yardım.   
  @bmrt95 güle güle kullanın sorunun çözüldüğüne sevindik.
 11. Culture33 liked bir konuya yazdı : by agacmalzeme in Manisa'da bayan otobüs şoförünün çarptığı Golf 🙂   
  @AhmetCakmak Bencede işten çıkarmak biraz ağır olabilir. Okuduğum kadarıyla kadının daha öncede kazaları varmış. Bence işten çıkarmak yerine başka bir hizmette değerlendirilebilir diye düşünüyorum.
 12. agacmalzeme liked bir konuya yazdı : by bmrt95 in Golf 7 Çin Logo Kamera Montajı.   
  @agacmalzeme Diğer aracıma (2012 citoren c4) kapı içleri ve davlumbazlara bitüself ve onun üstüne 5mm akustik sünger ile uygulama yaptım yol ve lastik sesine etkisi gayet yeterli bir derecede oldu tabi bu uygulama profesyonel bir yalıtımın yerini tutmaz fakat   bu yasaklarda GOLF ile  yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri 
 13. AhmetCakmak liked bir konuya yazdı : by agacmalzeme in Manisa'da bayan otobüs şoförünün çarptığı Golf 🙂   
  @AhmetCakmak Bencede işten çıkarmak biraz ağır olabilir. Okuduğum kadarıyla kadının daha öncede kazaları varmış. Bence işten çıkarmak yerine başka bir hizmette değerlendirilebilir diye düşünüyorum.
 14. AhmetCakmak liked bir konuya yazdı : by agacmalzeme in Manisa'da bayan otobüs şoförünün çarptığı Golf 🙂   
  @Kysr038 videonun sesli olanı var ama amca iyi sövüyor kafayı vurunca🙂.
 15. agacmalzeme liked bir konuya yazdı : by Terms in BATTERY CODING (Araca Yeni Akü Tanıtma)   
  AKÜ KODLAMA(TANITMA)
  Select 19 Can Gateway Adaptation 10 Batttery adaptation-Rated battery capacity  > 70 Ah Yeni Akü Amperi seçilir Batttery adaptation-Battery technology > EFB  Yeni Akü Türü seçilir Batttery adaptation-Battery manufacturer > VA0 üretici kodu Varta Batttery adaptation-Serial number > 29N7099177 BEM Code

   
   
   
  Yukarıdaki işlemde VARTA N70 EFB için olan gerekli tanıtım verileri  Yeşil dir.

  Kendi Akünüzün 
  - Amperi
  - Teknolojisi   uknown, EFB, EFB+, AGM
  - Markası  Bazı Marka kısaltmaları :
                      VARTA         VA0 sondaki SIFIR
                      EXIDE          TU3
                      MOLL          MLA
                      BANNER     BA2
  - Seri Numarası (BEM Cod) Bilmiyor ya da bulamıyorsanız 10 tane 1 yazınız.(1111111111)
                                Önceki Akünün kodu da 1111111111 olabilir.
                                Bu durumda siz yeni kod olarak 1111111112 yapabilirsiniz.
  Değerleri/Verileri Ne ise yeşil olan yerlerde o veriler kullanılmalıdır.
  Ben Akünün tanıtımını doğru yapmışlar mı diye kontrol ettim. Doğru yapmış servis.
   
  EK; Resimler eklendi
 16. Holigan liked bir konuya yazdı : by agacmalzeme in Otopark giriş çıkış sorunsalı   
  @Alpyaman araç dynoya çıkarıldığında sadece ön tekerler döndürüldüğünden arka teker ABS sensörleri dönüş algılayamadığı için ABS ye bağlı ESP - ASR gibi sistemler devreye girerek aracı durduruyor diye biliyorum. Fakat araç dynoya çıkarıldığında zaten obd üzerinden bağlanıldığı için ESP sistemine müdahele ediliyor ve dyno testi yapılabiliyor.
 17. Culture33 liked bir konuya yazdı : by agacmalzeme in Otopark giriş çıkış sorunsalı   
  @jamesdaugles dönmeden önce sağ tarafa olabildiğince yanaşıp sonra çıkış için sola manevra yaparsanız 1. Viteste sorunsuz çıkarsınız. Park sensörü taksanızda pek bişey değişmez tamamen sizin sürüş deneyiminizi bağlı. Arkadaşlar söylemiş zamanla alışırsınız. Geri geri çıkabilirim derseniz deneyebilirsiniz 🙂 ozamanda sola yanaşıp çıkmanız lazım.
 18. Culture33 liked bir konuya yazdı : by agacmalzeme in Jantlardaki ön arka et değerleri hakkında   
  @Redgti https://www.sekizsilindir.com/2016/08/jantta-offset-nedir.html
  merak ettiğiniz çoğu bilgi linkte mevcut
 19. Redgti liked bir konuya yazdı : by agacmalzeme in Jantlardaki ön arka et değerleri hakkında   
  @Redgti https://www.sekizsilindir.com/2016/08/jantta-offset-nedir.html
  merak ettiğiniz çoğu bilgi linkte mevcut
 20. Alpyaman liked bir konuya yazdı : by agacmalzeme in Otopark giriş çıkış sorunsalı   
  @Alpyaman araç dynoya çıkarıldığında sadece ön tekerler döndürüldüğünden arka teker ABS sensörleri dönüş algılayamadığı için ABS ye bağlı ESP - ASR gibi sistemler devreye girerek aracı durduruyor diye biliyorum. Fakat araç dynoya çıkarıldığında zaten obd üzerinden bağlanıldığı için ESP sistemine müdahele ediliyor ve dyno testi yapılabiliyor.
 21. agacmalzeme liked bir konuya yazdı : by HONEY in KG GOLF (yeni eklentiler ACC, MIB2 STD vs.)   
  Konforlu sinyalin ne oldugunu 2 yil gectikten sonra ogrendim
 22. bmrt95 liked bir konuya yazdı : by agacmalzeme in Logo Kamera Çalışmıyor. Yardım.   
  Kameranın elektriğini nereden aldınız. Buraya yaptığınız bağlantının şemasını koyarsanız daha iyi olur.
 23. agacmalzeme liked bir konuya yazdı : by serkanhector in Yeni Klima Panelimiz geldi 🙂   
  @HONEY bülent hocam bende sizin gibiyim görünce istiyorum içimizde ki çocuk büyümüyor 👍🏽😊@agacmalzemehayırlı olsun çok şık duruyor 
 24. serkanhector liked bir konuya yazdı : by agacmalzeme in Yeni Klima Panelimiz geldi 🙂   
  @AhmetCakmak
  hocamın ateşlediği fitil ile gaza gelip aldığım klima paneli bugün elime ulaştı ve yerine taktım. Bu kadar rahat kullanımı olacğını tahmin etmemiştim. Resimlerini ve videosunu ekliyorum.
  Eski klima panelimde satılıktır.

   
×
×
 • Yeni Oluştur...