Jump to content

Tamer

Üye
 • İçerik sayısı

  28
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

26

Tamer Hakkında

 • Derece
  Yeni üye

Bilgiler

 • İsim
  Tamer
 • Yaşadığım Yer
  Konya

Güncel Profil Ziyaretleri

910 profil görüntüleme
 1. Tamer

  Güncel Bakım Masrafları

  2013 1.4 tsi dsg aracımın 5. yıllık bakımı zubizu indirimi ile konya gökmen vw serviste 767 tl tuttu,sadece yıllık bakım yapıldı ekstra değişen birşey yok aracım 75.000 km'de..
 2. Tamer

  Güncel Bakım Masrafları

  @arfkync var hocam,dün 2015 1.6 tdi A3 için fiyat aldım,1480 tl 3yaşına kadar arçlara %10 işçilik ve parça indirimi yapıyorla,4 yaşını dolduran araçlara %25 parça ve işçilik %15 yağ'da indirim yapıyorlar,benim aracım 29 nisan da 4 yaşını dolduracak servis için o tarihi bekliyorum. (araç 15.000 km'de) 3. bakım fiyatı 1480tl..
 3. Tamer

  OTO CAM HASARI

  Benim de başıma geldi olay,ilk kez cam değişttireceğim için üzerinde durmamıştım ama kesinlikle orjinal cam taktırın hocam,benim aracıma takılan camın markasını bilmiyorum ama orjinal gibi hiç bi farkı yok dediler bana takılırken takıldıktan sonra anlıyorsunuz öyle olmadığını,cam lar mercek gibi güneş ışılklarını direk içeri alıyor ( yan camlara bakarak farkı bariz anlıyorsunuz ) sonradan UV korumalı şeffaf film yaptırdım,işçilik hatalı olmuş ilkinde söktüler,sonradan yaptıklarıda bişeye benzemedi,güneş gözlüğü takınca cam da renk değişimleri görünüyor. Lafı çok uzattım,yan sanayi sağlam camı söktürüp orjinal taktırmayı düşünüyorum neredeyse,okadar kötü yani..
 4. Tamer

  Yeni Yazılım Sonrası Performans Artışı

  Bu işi uygulayan arkadaş şehir içi dur-kalk trafikte kullanılan araç için zaten yakıt ekonomisi vadetmiyor,ama uzun yolda sabit hızda yolculuklarda cüzzi bi miktar ekonomi olabilir. Asıl yakıt ekonomisini traktör ve uzun yol nakliye araçlarında (kamyon-tır) uyguluyorlar. açıkçası yapılan işlemin turbo ya bi zarar verebileceğini hiç düşünmemiştim ama benim sürüş karakterimde bi değişiklik olmadı,sadece ihtiyaç halinde üst devirlerde daha akıcı bi ivmelenme ve motorun çalışma karakterinde bi rahatlama isteğim di ve oda gerçekleşti.
 5. Tamer

  cam filmi

  @moe Modelini bilmiyorum,UV protection yazıyordu,zaten 3M UV koruma neredeyse renksiz (yeşile çalan bi renk yan ön orjinal camlarlada uyumlu oldu ) 200 tl ye yaptırdım bugün ilk izlenimimim gayet iyi neredeyse yakıcı güneş ışınını içeri almıyor..
 6. Tamer

  cam filmi

  sadece ön cam için 10 adet seçenek sundu,liste fiyatları 100 ila 600 tl arasında,(600 tl olan llumnar UV protection model,300 tl ye bıraktı en son ) güçlü bir ışık kaynağının önüne cam filminin A4 kağıt boyutlarında bi numunesini tutuyor ve elinizi karşısına getirip ısıyı geçirip geçirmediğini test ediyorsunuz,en az ısıyı geçiren llumnar uv modeliydi, sizce 300 tl fiyat nasıl,pazarlık yapılıp ne seviyelere indirilebilir fiyat ?
 7. Tamer

  Yeni Yazılım Sonrası Performans Artışı

  normal sürüşte pek bi değişiklik olmadı şehir içi 6,4 lt, ama devri yüksek kullanıp performansın karşılığını alıp hakkını verdiğim zaman eminim artıyordur..
 8. Tamer

  Yeni Yazılım Sonrası Performans Artışı

  @armando Bu konuda bilgim yok hocam ne desem yalan olur iyice araştırın bence,ama benim aracımda değişen sadece üst devirlerde canlanma ve daha stabil bi devir bandı oldu,sürekli gazlamadığım ve şehir içinde kullandığım için ihtiyaç anında bu gücü sunmasının bi zararı olabileceğini düşünmüyorum,en azından benim 1.4 tsi 122 hp motorum için bu böyle,sonuçta 1.4 tsi motor birçok otomobilde kullanılıyor ve güç seçenekleri çok değişik,her modelde yapısal değişiklik yaptıklarını sanmıyorum,yazılımsal müdahalelerde bulunuyorlar bence
 9. Tamer

  cam filmi

  Bende aracımın sadece ön camına UV korumalı neredeyse renksiz Llumnar cam filmi için en son olur 300 tl fiyat verdiler Konya bayisinde,elinde A4 kağıda renkli basım fiyat listesi var,orada 600 tl yazıyor (bana en son 300 olur dedi ) Fiyat nasıl sizce,kaskodan çatlak ön cam değişti ve maalesef orjinal olmayan bi cam takmışlar,güneş altında sürüşlerde ön camdan gelen ışık çok rahatsız ediyor ve mercek gibi yakıyor,o yüzden sadece ön cama işlevsel bi film taktırmak istiyorum.
 10. Tamer

  Yeni Yazılım Sonrası Performans Artışı

  2013 1.4 tsi dsg 66.000 km
 11. Merhaba Arkadaşlar bugün aracıma yeni yazılım (bir nevi chip tuning) yaptırdım ve çok memnun kaldım.. geçen yıl serviste yapılan dsg şanzıman güncellemesinden sonra aracımın resmen sağırlaşmıştı,şehir içinde 60-70 km/h hızlarda 6 veya 7 viteste seyrediyor,ama ani bi çıkış yapmam gerektiğinde gazı köklesem bile vites geç düşürüyor veya gaza bi süre tepki vermiyordu,tepki verdikten sonrada araba resmen bağırıyor ama çıkardığı sese oranla bi performans sergilemiyordu,aynı şekilde sollama manevralarında da aynı durumla karşılaşıyordum, aracıma muntazam bakmam ve hiçbir sorunu olmamasına ve sürekli tek pompadan shell nitro +yakıt almama rağmen böyle yapması çok can sıkıcı bir durum. Uzun süren araştırmadan sonra profesyonel yazılım yükletmeye karar verdim, uzun zamandır bu işi yapan ve kendi yazılımlarını üreten BTC tuning firmasına aldığım olumlu referanslarla ve bi tanıdığım vasıtasıyla birlikte uğradım ve sadece elektronik kontrol ünitesine bir kablo ile bağlanarak kısa sürede yeni yazılımı yüklediler (eski orjinal yazılımı istediğiniz zaman geri yükleriz dediler ) + 40 hp ve +50 Nm gibi bir artış oldu ve yola çıktığım ilk anda artan torku hissettim,böyle bir değişim olabileceğini hiç tahmin etmemiştim resmen aracın karakteri değişti,vitesi S moda almadan S moddan daha performanslı sürüş yapmak gibi bişey oldu şehir içi sabit 60-70 km/H ve 7. viteste giderken hafif gaza dokunmamla 3. veya 4. vitese çok hızlı geçiyor ve hiç bir kayıp hissettirmiyor,şanzımana herhangi bir müdahale olmadı(zaten istesenizde mantık dışı müdahale etmiyorlar) ama artan torkla birlikte daha hızlı iletilen veriler aracın asıl sahip olduğu gücü pürüzsüz bir şekilde kullanmamızı sağlıyor ve araca haricen takılan bi parça aksesuar olmadığı için de herhangi bir zararı olmuyor Ben yaptırdım gayet memnunum yapan arkadaşlar da çok ilgiliydi biraz kullan beğenmezsen eski yazılımını geri yükleriz dediler,tanıdık ile beraber gittiğim için ödeme ve fiyat bilgisi ile ilgili bi bilgim yok maalesef ama internet siteleri mevcut. https://www.btchiptuning.com/
 12. Tamer

  Aracınız Kaç KM'de ?

  2013 1.4 tsi dsg , hafta içi şehir içinde kullanıyorum uzun yol yapmaz 62.200 km'de..
 13. Tamer

  S & S AKÜ

  @mehmetmert akşam park ettim hiç bir uyarı - sorun yoktu ama sabah çalışmadı,tabi çocuk arka okuma lambasını falan açık bıraktımı diye şüphelendim sonradan ama dikkat etmedim..
 14. Tamer

  S & S AKÜ

  Arkadaşlar 2013 1.4 tsi DSG aracım sabah kontağı çevirdiğim de tepki vermedi(2017 Eylül ayında oldu olay konu silindiği için yeniden açıyorum ) takviye yaparak akü değişimine gittim,pahalı olduğunu bildiğim için direk daha öncede alışveriş yaptığım tanıdığım dan Mutlu akü EFB 72Ah (350 tl 2017 Eylül) taktırdım sorunsuz kullanıyorum.. Start - Stop lu araçlarda akü kullanım ömrü maximum 4 yıl olduğunu unutmayın başınıza benim ki gibi bir olay gelmesin. EFB Akü (Geliştirilmiş Islak Tip – Enhanced Flooded Battery) EFB aküler, bir alt maddede izah edeceğimiz AGM akülerden daha sonra geliştirilmelerine rağmen teknolojik açıdan daha basit yapıdadırlar. FB akülerin geliştirilmesiyle ortaya çıkmışlardır. Genellikle sadece Start Stop sistemine sahip araçlarda AGM akülerden daha ekonomik maliyetli olmaları nedeniyle tercih edilirler. FB akülerden farklı olarak; alternatör tarafından sürekli şarj edilmezler. Alternatör bağlantısı EFB akü tamamen dolunca kesilir ve sistemi besler. Ne zaman ki enerjisi azalır, alternatör tekrar devreye girerek EFB aküyü şarj eder. Bu sayede alternatörün motora verdiği yük azalır, dolayısı ile ortalama tüketim düşer. Ayrıca Start Stop sisteminin araç durduğunda devreye girmesi ve motoru kapatmasıyla da ortalama yakıt tüketimi daha da düşer. Diğer taraftan EFB akülerin hem sürekli olarak dolup boşalması, hem de araç dururken alternatör desteği olmadan sürekli olarak start stop sistemi ile aracı çalıştırması nedeniyle FB akülere göre çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları gerekir. FB aküler yaklaşık 30.000 motor çalıştırmaya denk olarak ömürlerini tamamlarken, EFB aküler 90.000 çalıştırmaya kadar ömür sağlayabilirler. AGM Akü (Kuru Tip – Absorbent Glass Mat) 1980’li yıllarda ileri teknolojiye sahip ülkelerin orduları için tasarladığı AGM aküler, çok yüksek kapasiteleri ve dayanıklı yapıları ile öne çıkmaktadır. Cam elyaflarından oluşan süngerimsi yapının asiti emmesi nedeniyle kuru tip olarak da adlandırılırlar. Kuru tip hem daha güvenlidir hem de basınç ve darbe gibi dış etkenlere karşı daha dayanıklıdır. Sadece start stop sisteminin olmadığı ayrıca “Fren Enerjisi Geri Kazanımı” gibi karmaşık sistemlere de sahip olan araçlarda tercih edilirler.
 15. Tamer

  Konya'dan Selamlar

  @MSE Eyvallah Muhammed Kardeşim,Meram-Büsan sanayi hattında gelip giderim genellikle
×
×
 • Yeni Oluştur...