Jump to content

silvershadow

Emekli Yönetici
 • İçerik sayısı

  9002
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Days Won

  293

İtibar Etkinliği

 1. CaptainJava liked bir konuya yazdı : by silvershadow in Kış Lastiği önerisi ve konuları hakkında   
  Değerli Hocam;
  Orhan Üstadım, Nokian'larından gayet memnundu
  Petlas kullanıp çok memnunum diyen de oldu
  İlk mesajın ilk cümlesi gözden kaçmış olabilir ama şöyle başlar:
  "Kış Lastikleri denilince bu konuda Hocalarımın fikir birliği halinde tek bir marka ve bu markanın tek bir modeli söylüyorlar:
  Continental WinterContact TS850"
  Kendimi tekrar etmemek adına, İlk mesajı gözden geçirmenizi rica etsem?
  Uludağ yolunda hem eğim hem de yüksek kar hem de buzda bir hocamız tarafından da denendi. Yolda kalan veya büyük araçların lastik izlerinden çıkamayan diğer araçlara bakılarak başarısı test edildi onaylandı.
  Elbette ekonomik imkanlar dahilinde buna ulaşılamayabilir veya bulunduğunuz ilde/ilçede/beldede olmayabilir.
  Veya alıştığı markayı tercih edebilir
  veya dost tavsiyesine uyarak alabilir.
  Veyalar tükenmez ama fikirlerin farklı olması genelde doğruyu bulma yolunda diğer olasılıkların tüketilmesi bakımından iyidir.
  Elbette karar sizin..
 2. CaptainJava liked bir konuya yazdı : by silvershadow in Kış Lastiği önerisi ve konuları hakkında   
  Kış lastiği Nedir?

  Uzun yıllar boyunca kabak lastiklerle kar buz üzerinde gezindik...
  Yıllaaar sonra öğrendik ki aslında normal lastiğe zincir takmadan da buz ve karda ilerlenebiliyormuş...
  "Bir yaşıma daha  girdim.. olmaz öyle şey!" veya "Hadi canım sen de!"
  Diyerek kendimize yaş ekledik de aklımızı başa getiremedik geçen yıllarca...
  Yıllaaar sonra
  "vakumlu mudur neyim bi lastik varmış... Öööyle çivili lastik gibi yapışıyormuş buzlu yola ? "

  Dendiğinde olmaz öyle şey dedik demesine de yapılan testleri izlemek için "YouTube" un icadını bekledik...
  Neden derseniz o zamanlar televizyonlarda iki haftada bir defa ve yarım saatlik programlar vardı... Onlar da kırmızı noktalı programlardan hemen önce gece yarısını yarım saat geçtikten sonra heyecanımız tavan yapmışken algılarımız açıkken yayınlandıkları için varlıklarını öğrendik..
  Sonra üstad Demir BÜKEY geldi ve bizleri "İleri Sürücülük Teknikleri " ile tanıştırdı.
  O olmadan önce araba kullandığını sanan ama aslında "sanan" kısmını altı kırmızı ile çizerek koyu renk italik ve tırnak içerisinde göstermek suretiyle vurgunun vurgusunun vurgusunun vurgusunu yaparak tadını kaçırmak isteyeceğim kadar sürücülük, direksiyon tutan neandertal adamdan daha fazla bir şey olduğunu öğrenene kadardı kralın kraliyetindeki hükümranlığı...
  Ondan sonra sözcük dağarcığımıza heel and toe, kontra, sağ ayak freni, aquaplaning ve benzeri terimle girmeye başladı.
  Aslında körpe zihinlerimizi Oto Haber'in dashboard, windscreen gibi kelimelerle güzelim Türkçemizi kirletmeye başladıktan hemen sonra mıydı yoksa ben mi uyduruyorum emin değilsem de pek bir severdi bu üstad nakşetmeyi yarışçılık terimlerini hafızalarımıza..

  Sonra cam gibi buzda aynı hızda yola çıkan iki Audi birinde çivili lastikle diğerinde ise bildiğimiz lastikle aynı neredeyse aynı mesafede fren yaparak durduğunda  kerametin arabada değil lastikte olduğunu anlamamız değil de anladığımızı sindirmemiz zaman aldı.
  Sonra kış lastiği denen şeyin de lastik olmak bakımından aynı fakat Ferrari ile Murat 124'ün araba olmak bakımından benzerlikleri kadar benzediklerini, kimini hamurunun ısınmaya başladığında diğerininkinin erime noktası olacak kadar sıcaklık anlamına geleceğini öğrendik.
  Sonra yüksek hızda minik parçalar halinde kopan lastiklerin yollarda parçalanan lastiklerin habercisi olduğunu,
  her lastiğin bir hız ve yük grubu olduğunu,
  Lastiğe fitil değil yama yapılmasını, rot, balans, kamber, kaster ve bilimum ecnebi uydurması kelimeyi içselleştirdik
  her lastiğin göz kararı değil de üzerindeki talimatlara göre şişirildiğini öğrenmiş olduk..
  Diyeceksiniz ki öğrendik de ne oldu?
  Cehaletin okumayla giderilebileceğini biliyoruz ama üreticinin kullandığınız aracın hakkını vermeniz için sayfalar dolusu şeyler yazdığını bilmiyoruz.
  Dahası Vw'de 17" lik jantlara ola ki zincir takmamamız gerekirse, mutfak davlumbazı değil de lastiklerin etrafındaki ses ve bilimum sıvı ve katıyı kaporta ve şasiden uzak tutan sert plastik muhafazaya verilen davlumbazı paramparça edebileceğini bilirdik.  
  Kış lastiklerinin üzerine zincir kullanımı zorunlu olduğu hallerde aracın zarar görmesini engellemek için Vw için Jetta ve Golf modellerinde en fazla 16"lastiklere sahip jantlar öneriliyor. 
  Bunun altında zinciri takmak için gereken boşluk olmaması kadar büyük çaplı jantlarla lastiklerin genişleyen taban anlamına geldiği ve bunun da normal yol koşullarında iyi bir şeyken kar veya buzda tam tersi dezavantaj olmasıdır. Çivili lastikler neredeyse motorsiklet tekerleği gibidir çünkü derin karı yarıp sağlam zemine tutunabilir böylece. 
  Kar veya buzda yavaş gidince kurtulamazsınız maalesef. Araç dursa bile geri geri kayarsınız veya isterseniz 15 km/s hızla gidelim tutunmayan lastik yine tutunamayacak ve henüz hayatın baharındayken  gözünüzün yaşına bakmadan bunca güzelliği  bırakıp gitmemenize sebep olabilecektir.

   
  Kısacası yasal zorunluluk ticari araçlar için olsa da belirli bir ısının altına düşen coğrafyadaysak her ne kadar yasal zorunluluk olmasa da mantıksal ve hatta hayatidir.
  kış lastiklerinin kullanılma sıcaklığı ideali 7 derecelik hava sıcaklığının altına düşüldüğünde başlar. Bunun nedeni kış lastiklerinin performansını 7 derecenin altında göstermeye başlamasında gizlidir. Bu sıcaklığa düşülmeden kullanılması halinde yüksek yakıt tüketimi ve lastiğin kendisini kısa sürede erkende eriyerek tüketmesi risklerini gerçekleştirmiş olacağımız kesin gibidir.
  Kış lastikleri nasıl olur da karda buzda daha iyi yol tutar sorusunun yanıtı;  özel hamuru ve sırt desen yapısı sayesinde düşük sıcaklıklarda daha iyi yol tutuşu için tasarlanmış olmasıdır.
  Üzerinde bulunan normal lastiğe göre daha derin drenaj kanalları ve kılcal çizgiler ıslak zeminde daha başarılı tutunma sağlar; bu tutunmayı sağlama sürtünme yüzeyini arttırmakla mümkün kılar ve fren mesafesini ciddi biçimde kısaltır.
  Yüksek yuvarlanma direnci ve yüksek sürtünme alanının yakıt konusunda dezavantajları olduğu kesin; 100 kilometrede yaklaşık 1 litre yakıt sarfiyatı artacaktır.
  Yaz lastikleri 7 derecenin altında sertleşerek esneklik ve yol tutuş özelliğini kaybetmeye başlarken kış lastikleri derin diş aralıkları ve soğuk havalarda performans göstermek üzere geliştirilmiş hamuruna uygun olarak mükemmel yol tutmaya başlar.
  Uygun tarih coğrafyadan coğrafyaya değişecektir ve bu nedenle kesin bir tarih vermek de doğru olmayacaktır. 
  Peki ya lastikleri 17 inch hatta 18 inch almayacaksak hangi ölçülerde alacağız? 
  Motor ve şanzıman farkı gözetmeksizin Golf için: 225 45 R 17 94H XL
  Ama önce işe jant alarak başlayın çünkü lastikçiler tarafından her sök tak esnasında anı olarak bir çentik bırakacaklarını, bu çentiklerin yılda iki kez olmak üzere 5 veya 6 yıl sonra artık görmezden gelinemeyecek duruma gelebileceğini unutmamalı. Ayrıca 17 ve 18 inch lastikler inanılmaz pahalı. 16 inch boyutunda aynı marka ve model lastik adedinde yaklaşık 210 lira fark var bu farkla bir kerede 16 inch (Dover) jant hatta daha iyisi 15 inch (Lyon) jant alıp bunlara da lastik taktırıp kullanın. 
  Jant seçerken dikkat edilecek bir husus da sert kış koşulları yaşanan aşırı kar ve buz bulunan yerlerdeyseniz kaliperleri doğal olarak her dönüşünde temizleyen açıklıkları fazla 5 kollu modelleri tercih etmelisiniz. Ayrıca bu modeller aşırı buzlanma halinde kaliperlerin donarak işlev görmesini önlemek üzere üzerinde kar buz birikmesini önlediği gibi bir de az da olsa biriken kar ve buzu kolayca erişerek temizleme imkanı verdiği için tercih edilmelidir.

  16 inch Dover jantlara uygun  205 55 16 lastikler jantlarla size adedi  312 liradan gelir 
  Örnek fiyat:  http://m.akakce.com/c/?c=19201&f=93376,93390,93358 
  312×4= 1.248 TL
  Jantlarla bir arada 2.248 TL
  Kış Lastikleri denilince bu konuda bağımsız test kuruluşlarının fikir birliği halinde tek bir marka ve bu markanın tek bir modeli söylüyorlar:
  Continental'in  2016 yılında piyasaya çıkarttığı son versiyonu olan TS 860. Selefi TS 850'ye göre ağır yağış almış zeminlerde fren performansı geliştrilmiş ve aynı zamanda karlı zemin üzerinde kullanım yol tutuş, fren performansı  artarken bir miktar kullanım esnasında gürültü artmış.  Kesinlikle tavsiye ederim. (Kaynak: http://www.tyrereviews.co.uk/Article/Continental-WinterContact-TS860-Preview.htm )
   
  Şu değerlere bakar mısınız? İnanılır gibi değil.


   
   
  Deneyimleyen arkadaşlarımızın yorumları da burada:
  Çünkü üretici firma kullanıcı kılavuzunda kış lastiklerinin 17" ve üzeri büyüklüklere sahip olmasını olası zincir kullanımı durumda araca zarar verilmemesi için önermiyor.

  Eğer kar ve buz olan bir bölgede yaşıyor veya yolunuz buralara düşüyorsa
  Her ihtimale karşı Takmatik zincir alıp 1 kez güzel bir havada takma denemesi yaparak tecrübe edinmeniz karda buzda parmaklarınızı zincire yapıştırmamanız için eldiven de bulundurarak pratik yapmaya ihtiyaç duyulur.
   Eğer ağır kış şartlarının yaşandığı İç Anadolu ve oradan da ötede yaşıyor veya seyahat ediyorsanız Continental yerine Nokian WR D4 tercih etmenizi önereceğim. Continental şehir koşullarında kullanmaya daha uygundur. Derin karda Nokian la sorun yaşamazsınız. Nokian ismine bakarak çin malı çakma markalar gibi sanmayın. Şu bir zamanlar cep telefonlarıyla meşhur Nokia markasının bir kuruluşu olup Finlandiya markasıdir. Son derece de guvenilirdir.
  Testler ve değerlendirmeler burada:
  http://www.autoexpress.co.uk/accessories-tyres/93100/nokian-wr-d4-review
   

   Fakat uzun sözün özeti:
  Kış lastiği veya yağmur lastikleri misali  satış pazarlama hilesi olan bir şey değil; hayatî ve gereklilikten öte zorunlu bir şeydir.
 3. pasa42 liked bir konuya yazdı : by silvershadow in Hayatında ilk kez otomatik vites ve dahası DSG kullanacaklara kılavuz   
  Hayatınızda ilk kez otomatik vites ve dahası DSG kullanacaklara kılavuz:
  Güzel bir başlangıç olsun dilerim.
  Hayatınızda ilk kez otomatik vites ve dahası DSG kullanacaksınız.
  Size bu kılavuzu kimseye sormaya çekindiğimiz herşeyi yanıtlamak için yazıyoruz. 
  Yazarımız DSG kullanıcısı olarak değil deyim yerindeyse DSG lerin hatalı kullanımı veya fabrikasyon arızası sonrası gittiği meşhur bir DSG hastanesinde doktor...  Yani kullanıcı değil tamiratinda 8 yıldır çalışan Emrah ustamız...
  Söz sizde...
  1. İlk olarak  koltuğa oturun  koltuk ve aynayı kendinize göre ayarlayın. 
  2. Kontak anahtarını yerine takın 
  3. Kontağı çeyrek tür çevirerek marşı basmadan önce aracın ısınması ve hazırlıklarını tamamlaması için ışıklarının sönmesini bekleyeceğiz. 
  4. Sadece bu iki ışık kalana kadar bekleyip sonra ayağınızı fren pedalına basarken kontağı yine çeyrek tür çevirip bırakıyoruz. Akıllı kontak olduğu için  Diğer araçlardaki gibi basılı tutmanız gerek yok kontak anahtarını. 
  5. P konumundaki vites kolunun üzerindeki düğmeye baş parmağınızla basarak ayağınızı fren pedalına basılı tutarak kendinize göre yavaşça çekin.
  6. Geri gidecekseniz R yazan yere getirin.
  7. İleri gidecekseniz D konumuna getirin.
  8. Daima sağ ayağınızı kullanacağınız için sol ayağınızı ayak dayama kısmına bırakın ve bu ayağınızı araçtan inene kadar unutun
  9.Yokuş yukarı veya yokuş aşağı ile araç yüklüyken hariç fren pedalını an ayağınızı kaldırdığınız anda araç yavaş yavaş  hareket etmeye başlayacaktır. gaza basmaya gerek yoktur.
  10. Yokuş yukarı veya yokuş aşağı ile arac yüklüyken  hafifçe gaza basmanız aracın kararlı biçimde ilk hareketini sağlayacaktır. 
  11. Yokuş inerken vites yükselmesini istemiyorsak frene hafifçe basmanız yeterli.
  12. Vites kutusu bir an önce en yüksek vitese çıkmak üzerine programlı olduğundan gaz tepkileri yavaş olacaktır. Sollamalarda veya hızlanma ihtiyacı hissedince iki kademeli olan gaz pedalına sonuna kadar bastığınızda ikinci kademe devreye girerek kick down denen bir veya bir kaç vites birden düşürüp torkun daha kuvvetli olduğu devirlere sizi çıkaracaktır.

   
  13. Sıkışık trafikte vitesin hemen 2 vitese geçerek kavramayı bitirmesini önlemek için vites kolunu sağ tarafa
  manuel konuma ve 1.vitese almalıyız.
  14. S modu daha yüksek devirde vites değiştirme yaptığı için uzun süre kullanımı halinde vites kutusunda ısınmaya ve erken yıpranmaya yol açacağı için uzun sürelerde kullanılmamalı.
  15. Seyir halindeyken ASLA N veya R veya P konumlarına almaya kalkışmayınız.
  16. Seyir halindeyken vites kolunun üzerinde elinizi tutmayınız
  17.Seyir halindeyken Vites kolu sadece S ile  triptonic veya tiptronic denen manuel moda geçirilebilir. 
  18. D veya S modda vites kolu sağa doğru itilerek yuvasına geçmesiyle Tiptronic veya Manuel moda geçilir. Bu modda vites kolunu ileri veya geri çekerek ya da direksiyonun iki yanındaki kulakçıklardan motor devrini kendiniz ayarlayarak vites değiştirmenize olanak sağlar. Soldaki kol - tuşunu kendinize doğru çekince vites küçültür, + tuşu ile vites büyütür.
  -Manuel olarak vites küçültülürken, şanzıman ancak motor devri aşırı yükselmeyecekse vitesin küçültülmesine izin verir. Hızlanma sırasında şanzıman, izin verilen maksimum motor devrine ulaşılmadan kısa bir süre önce otomatik olarak sonraki vitese geçer.
  -Bu moda sadece hareket halindeyken geçebileceğinizi unutmayın. sağdaki tuşa bir saniyeden uzun süre basmanız durumunda Tiptronic moddan D moduna geçiş yapılır.
  -Vites değiştirme mandalları belirli bir süre kullanılmazsa ve vites kolu tiptronic vites yolu içinde değilse, tiptronic modundan otomatik olarak çıkılır.
  19. Kısa süreli duraklamalarda N ye aldığınızda Auto Hold devreden çıkacaktır aman dikkat.
  20. Tekrar P konumuna almadan kontak anahtarı yerinden çıkmayacaktır.
  21. Uzun süreli duraklamalarda ve park ettiğinizde aracı P konumuna almalısınız.  
  22. Aracı kısa ya da uzun süreli park ederken, fren ağırlığının dsg şanzıman üzerinde kalmaması amacıyla; Direkt P'ye almak yerine Doğru park yöntemi:
  *önce N'ye alıp
  **sonra elektromekanik park frenini çekerek aracın yükünün frenlere binmesini 
  ***En donunda P'ye alarak stop etmek. 
  DSG şanzımanın ömrü için olumlu bir uygulama olarak geçiyor bu park etme yöntemi.
 4. hakangursoy liked bir konuya yazdı : by silvershadow in Golf MK7 vs Passat B8   
  Değerli Serdar Hocam 
  Bir dostumuz tanıyorum. 
  Gönlü Rline Golf ile dolu olduğundan dolayı ben incelemesini yaparken Passat için daha erken demiş ama krem rengi emniyet kemerlerine vr onların koltuklarla uyumuna hayran olmuş. 
  Gün geldi o dostum gönlündeki o bitmez sevdaya kavuştu. 
  Eeee ne demişler; "aşık olduğun maşuğuna kavuşursun meşk olur, kavuşmazsan  kara sevda olur" diye.
  Şimdi aşkı meşke dönüşen dostumun passat'ının Krem rengi koltuklarında keyfini sürdüğünü hatırladıkça bile istemsiz bir gülümseme yayılıyor yüzüme...
  Güle güle kullanın
 5. Oğuz Kycı liked bir konuya yazdı : by silvershadow in Hangi İlde Nereden ve hangi firmadan yakıt alınır?   
  Nereden ve Hangi Marka yakıt almalı?
  Artık 97 oktan benzin diye birşey yok çünkü pazarlama hilesi olduğu kanıtlanınca katkılı benzin olarak satıldığı anlaşılınca yasaklandı. Şimdi sadece 95 oktan var.
  Araçalrımızın kılavuzunda ve depo kapağıda tek bir ibare var: "95 Oktan benzin"
  Bunun dışından Volswagen'in önerdiği bir yakıt firması yok..
  Çok öncelerde konuşulmuş bir konuydu bu, henüz forumda yazmaya yeni başladığım zamanlardı sanırım...
  Sonuç:
  Üretici/dağıtıcı firmanın ana bayii ya da kendi iştiraki olan ya da doğrudan kar gözetmeyen Mehmetçik vakfına ait olduğu gibi vakıf bünyesindeki kuruluşlara ait istasyonları tercih etmenizi öneririz.
  Hepsi ticaret için varsa bile ticari mantığı daha saldırgan olarak algılayan, firmaların kendine ait istasyonlarından ve vakıfların işlettiği istasyonlardan almanızı öneririm.
  Mecbur kalmadıkça bir daha belki hiç geçmeyeceğiniz şehirler arası yollardaki kuş uçmaz kervan geçmez yerlerdeki ister bilindik isterse bilinmedik markalara ait benzinliklerden(istasyon diyerek diğerlerine haksızlık etmeyeyim) almanızı önermiyorum.
  Ana bayilerin yakıt kalitesi ve pompa kalibrasyonlarının kontrolünü doğrudan yapmalarıdır.
  Aslında Tarık Hocamın Shell'in bilgi işlemde çalışan bir yakın arkadaşı da var. Shell'in güvenilir bazı istasyonlarını size önerebilir. @M.L.Crassus
  Yakıt alırken sabah erken saatlerde ve yola en yakın olan pompadan almanız dinlenmiş ve daha temiz bir yakıt alma ihtimalinizi güçlendirecektir.
 6. gokayozyer liked bir konuya yazdı : by silvershadow in ABT VW Golf GTI   
  ABT VW Golf GTI
  Bu aracın tanıtıldığı 25 Ağustos 2017'de halen artık eskiyen eski U ledli MK7 üzerinde çalışmalar devam ediyordu anlaşılan..
  Daha agresif ve gösterişli GTI isteyenler için...
  4 çıkışlı Spor egzoz sistemi downpipe ile alınabiliyor. 
  Yarış versiyonu bu araçta takla barları da var.
  Yüksekliği ayalanabilir süspansiyon sistemi 20 inch R8 jantlarıyla daha da yüksek yol tutuş sağlamak için taçlandırılmış. Bilmem söylemeye gerek var mı ama nasıl hızlandıracaklarını düşünenler elbette nasıl durduracaklarını da düşünerek yeni bir fren sistemi geliştirmişler

   
   
   
   

 7. onurmat liked bir konuya yazdı : by silvershadow in Makyajlı Kasa Highline Standart Donanımında Yapılan Değişiklikler   
  Makyajlı Kasa Highline Standart Donanımında Yapılan Değişiklikler 
  1. ZEB donanım Kodlu: 8" multimedya cihazı bütün donanım seviyelerinde standart hale geldi.
  2. 9S8 donanım kodlu : Dijital Gösterge Paneli (Active Info Display  orijinal ismidir ancak bizde Hayalet gösterge olarak tanındı.)
  3. PXA donanım kodlu : Led Mid Ön farlar (AFL özelliği bulunmayan farlar)
  4. PY1 donanım kodlu: Türkiye'ye özgü Led ve Ayna paketi
  5. 1G6 donanım kodlu:  Yer tasarruflu stepne 
  6. Alcantara/"ArtVelours" kumaş koltuk döşemesi ( Eski Hali: Alcantara/"Global" kumaş koltuk döşemesi)
  7.  LED gündüz sürüş farları (Eski hali: Halojen Gündüz sürüş farları)
  8.  LED "High" stop lambaları (Eski hali: LED stop lambaları)
  9.  Dinamik arka sinyal lambaları(Highline donanımda standart)
  10. Egzoz formunda ilave krom çıtalar(Trapezoid Egzoz çıkışları) Eski hali: TSI için Çift egzoz çıkışı)
  11.  Ön ve arka tamponlarda dekoratif krom çıtalar
   
  GÖRSELLER
  1. ZEB donanım Kodlu: 8" multimedya cihazı. App Connect uyumlu olarak üretildi.

   

  2. 9S8 donanım kodlu : Dijital Gösterge Paneli (Active Info Display  orijinal ismidir ancak bizde Hayalet gösterge olarak tanındı.)

   
   
  3. PXA donanım kodlu : Led Mid Ön farlar (AFL özelliği bulunmayan farlar)

  4. PY1 donanım kodlu: Türkiye'ye özgü Led ve Ayna paketi
  5. 1G6 donanım kodlu:  Yer tasarruflu stepne 

  6. Alcantara/"ArtVelours" kumaş koltuk döşemesi ( Eski Hali: Alcantara/"Global" kumaş koltuk döşemesi)


   
  7.  LED gündüz sürüş farları (Eski hali: Halojen Gündüz sürüş farları)
   

   
  8.  LED "High" stop lambaları (Eski hali: LED stop lambaları)

   
  9.  Dinamik arka sinyal lambaları

   
  10. Egzoz formunda ilave krom çıtalar(Trapezoid Egzoz çıkışları) Eski hali: TSI için Çift egzoz çıkışı)

  11.  Ön ve arka tamponlarda dekoratif krom çıtalar

   
   
   


   
  12. Yeni iç dekor döşemesi 

   
  13. İç tavan Golf R veya R Line gibi Siyah tavan opsiyonel olarak alınabilecek.(%50 lık vergi diliminde 600 TL)
   
  2017 modellerde 22. Haftadan itibaren yani 2018 şasi yılına geçildiğinde.
  14. Tüm modellerde 3. Fren lambaları siyah çerçeveli olarak gelecektir.

  15. Midline Plus ve Comfortline modellerinde bulunan manuel far yükseklik ayarı artık radyo ekranı üzerinden ayarlanacaktır.

  Yukarıda solda yer alan görseldeki tuş yerine sağdaki görseldeki gibi radyo ekranı üzerinden ayarlama yapılacaktır.
   
  16. Park mesafe kontrol ekipmanlarına manevra kesme fonksiyonu (otomatik  fren asistanı) eklenmiştir. 
  _______________________________________________
   
  2018 modellerde 11. Haftadan itibaren
  17. Bu haftadan itibaren 1.6 TDI Manuel Midline Plus donanım 90 Ps  üretilmeyecektir. 
  _______________________________________________
   
  2018 modellerde 14. Haftadan itibaren
  18. Comfortline ve Midline Plus donanım seviyesinde medya cihazında CD çalar bulunmayacaktır. 
  _______________________________________________
   
  2018 modellerde 45. Haftadan itibaren
  19. Wv'de tüm modellerde araçların bagaj kapağı uzerinde bulunan TDI veya TSI gibi motor türü belirten logolar kaldırılmıştır.

   
  20. Dinamik viraj farının  medya cihazından ayarlanması ile ilgili menü eklenmiştir. Bu güncelleme ile birlikte far anahtarı Auto konumuna getirildiğinde dinamik viraj farı ile ilgili medya cihazından ayarı açık konumdaysa dinamik viraj farı da aktif hale gelecektir. 
   
  21. 8E8E Kodlu refleks Gümüş  üretime açılmıştır 
  22. Golf R modeli hariç tüm diğer donanımlarda ESC iptal etme özelliği kaldırılmıştır. 

  23. Tüm Golf modellerinde geçerli olmak kaydıyla koltuk altlarındaki çekmeceler kaldırılmıştır. 

  24.  Ayna ayarlama joystick ine krom çerçeve eklenmiştir.

  ________________________________
   
 8. niclayt liked bir konuya yazdı : by silvershadow in Golf 7 ağırlığı   
  Değerli Hocam;
    benim de merakımı uyandırmıştı aracın ağırlığı konusu....
    Öncelikle karşılaştırdığınız iki aracın aynı şasiye ait MQB platformu
    Özel  sertleştirilmiş çeliğin haddelenmesi sonucu şasi elde ediliyor.
    Araçların teknik tabloda gördüğünüz ağırlık verileri  aracın üzerine opsiyon, donanım, aksesuarları eklenmeden yapılmış ölçümlerine aittir.
    Alman konfigüratöre göre:
    Golf  1.4 TSI 150 HP  2 kapı 6 İleri manuel ağırlığı: 1268 Kg
    Golf  1.4 TSI 125 HP  2 kapı 6 İleri manuel ağırlığı: 1225 Kg
    aralarında 43 Kg fark var
    Audi  Attraction 1.4 TFSI 150 HP  2 kapı 6 İleri manuel ağırlığı: 1270 Kg
    Audi  Attraction 1.4 TFSI 125 HP  2 kapı 6 İleri manuel ağırlığı: 1250 Kg
    aralarında 20 Kg fark var
    TSI ve TFSI motorlar ayrı teknolojiler 13 kg lık fark bundan kaynaklanabilir.
    Son bir  saatimi harcayarak yukarıda paylaşmış olduğunuz verilerden farklı sonuçlara ulaştım...
    Ekran alıntılarını aktarıyorum...
    Mutlaka diğer hocalarımın da fikri olabilir
   
   
   
   
   
    9. Emir48 liked bir konuya yazdı : by silvershadow in 1.2 TSI MANUAL YAKIT REKORU   
  Degerli Hocam 
  Çok başarılı bir değer bu.
  Eminim her başarının ardında olduğu gibi sabırla geçilen kilometreler, sizi sollayan açık egzozlu araçların sürücülerine karşı çelik gibi sinirler gerekli.
  Hem daha az zararlı gaz üreterek çevreye  hem daha az tüketerek cebinize faydası oldu bu değerleri elde etmekte gösterilen gayretin. Fazladan geçen zaman sorun değil çünkü keyfimi zaten uzatmak isteyeceğiniz  bir aracın içerisinde zaten geçen zamanın uzaması sorun olmayacaktır
 10. silvershadow liked bir konuya yazdı : by lasttohit in Hayatında ilk kez otomatik vites ve dahası DSG kullanacaklara kılavuz   
  @brsbykr Evet aracı park ederken önce N ye alıp el frenini çektikten sonra vitesi P ye almanız daha doğru.
  Eğer öyle yapmazsanız özellikle yokuşlarda yükü şanzımana bindirmiş oluyorsunuz.
 11. silvershadow liked bir konuya yazdı : by Musdi in Hayatında ilk kez otomatik vites ve dahası DSG kullanacaklara kılavuz   
  @silvershadow hocam merhaba güzel paylaşım olmuş. Elinize sağlık. Bir sey soracağım. Auto hold aktifken vitesi n ye alip el frenini cekip  P ye alıyorum boşluk olmuyor. Fakat auto hold kapaliyken N ye alıp elektronik park frenini cekip P ye aldığımda boşluğu aliyoruz. Ozet olarak auto hold acikken park ettigimizde sakinca söz konusu mudur ?
 12. Ankara liked bir konuya yazdı : by silvershadow in Hayatında ilk kez otomatik vites ve dahası DSG kullanacaklara kılavuz   
  Hayatınızda ilk kez otomatik vites ve dahası DSG kullanacaklara kılavuz:
  Güzel bir başlangıç olsun dilerim.
  Hayatınızda ilk kez otomatik vites ve dahası DSG kullanacaksınız.
  Size bu kılavuzu kimseye sormaya çekindiğimiz herşeyi yanıtlamak için yazıyoruz. 
  Yazarımız DSG kullanıcısı olarak değil deyim yerindeyse DSG lerin hatalı kullanımı veya fabrikasyon arızası sonrası gittiği meşhur bir DSG hastanesinde doktor...  Yani kullanıcı değil tamiratinda 8 yıldır çalışan Emrah ustamız...
  Söz sizde...
  1. İlk olarak  koltuğa oturun  koltuk ve aynayı kendinize göre ayarlayın. 
  2. Kontak anahtarını yerine takın 
  3. Kontağı çeyrek tür çevirerek marşı basmadan önce aracın ısınması ve hazırlıklarını tamamlaması için ışıklarının sönmesini bekleyeceğiz. 
  4. Sadece bu iki ışık kalana kadar bekleyip sonra ayağınızı fren pedalına basarken kontağı yine çeyrek tür çevirip bırakıyoruz. Akıllı kontak olduğu için  Diğer araçlardaki gibi basılı tutmanız gerek yok kontak anahtarını. 
  5. P konumundaki vites kolunun üzerindeki düğmeye baş parmağınızla basarak ayağınızı fren pedalına basılı tutarak kendinize göre yavaşça çekin.
  6. Geri gidecekseniz R yazan yere getirin.
  7. İleri gidecekseniz D konumuna getirin.
  8. Daima sağ ayağınızı kullanacağınız için sol ayağınızı ayak dayama kısmına bırakın ve bu ayağınızı araçtan inene kadar unutun
  9.Yokuş yukarı veya yokuş aşağı ile araç yüklüyken hariç fren pedalını an ayağınızı kaldırdığınız anda araç yavaş yavaş  hareket etmeye başlayacaktır. gaza basmaya gerek yoktur.
  10. Yokuş yukarı veya yokuş aşağı ile arac yüklüyken  hafifçe gaza basmanız aracın kararlı biçimde ilk hareketini sağlayacaktır. 
  11. Yokuş inerken vites yükselmesini istemiyorsak frene hafifçe basmanız yeterli.
  12. Vites kutusu bir an önce en yüksek vitese çıkmak üzerine programlı olduğundan gaz tepkileri yavaş olacaktır. Sollamalarda veya hızlanma ihtiyacı hissedince iki kademeli olan gaz pedalına sonuna kadar bastığınızda ikinci kademe devreye girerek kick down denen bir veya bir kaç vites birden düşürüp torkun daha kuvvetli olduğu devirlere sizi çıkaracaktır.

   
  13. Sıkışık trafikte vitesin hemen 2 vitese geçerek kavramayı bitirmesini önlemek için vites kolunu sağ tarafa
  manuel konuma ve 1.vitese almalıyız.
  14. S modu daha yüksek devirde vites değiştirme yaptığı için uzun süre kullanımı halinde vites kutusunda ısınmaya ve erken yıpranmaya yol açacağı için uzun sürelerde kullanılmamalı.
  15. Seyir halindeyken ASLA N veya R veya P konumlarına almaya kalkışmayınız.
  16. Seyir halindeyken vites kolunun üzerinde elinizi tutmayınız
  17.Seyir halindeyken Vites kolu sadece S ile  triptonic veya tiptronic denen manuel moda geçirilebilir. 
  18. D veya S modda vites kolu sağa doğru itilerek yuvasına geçmesiyle Tiptronic veya Manuel moda geçilir. Bu modda vites kolunu ileri veya geri çekerek ya da direksiyonun iki yanındaki kulakçıklardan motor devrini kendiniz ayarlayarak vites değiştirmenize olanak sağlar. Soldaki kol - tuşunu kendinize doğru çekince vites küçültür, + tuşu ile vites büyütür.
  -Manuel olarak vites küçültülürken, şanzıman ancak motor devri aşırı yükselmeyecekse vitesin küçültülmesine izin verir. Hızlanma sırasında şanzıman, izin verilen maksimum motor devrine ulaşılmadan kısa bir süre önce otomatik olarak sonraki vitese geçer.
  -Bu moda sadece hareket halindeyken geçebileceğinizi unutmayın. sağdaki tuşa bir saniyeden uzun süre basmanız durumunda Tiptronic moddan D moduna geçiş yapılır.
  -Vites değiştirme mandalları belirli bir süre kullanılmazsa ve vites kolu tiptronic vites yolu içinde değilse, tiptronic modundan otomatik olarak çıkılır.
  19. Kısa süreli duraklamalarda N ye aldığınızda Auto Hold devreden çıkacaktır aman dikkat.
  20. Tekrar P konumuna almadan kontak anahtarı yerinden çıkmayacaktır.
  21. Uzun süreli duraklamalarda ve park ettiğinizde aracı P konumuna almalısınız.  
  22. Aracı kısa ya da uzun süreli park ederken, fren ağırlığının dsg şanzıman üzerinde kalmaması amacıyla; Direkt P'ye almak yerine Doğru park yöntemi:
  *önce N'ye alıp
  **sonra elektromekanik park frenini çekerek aracın yükünün frenlere binmesini 
  ***En donunda P'ye alarak stop etmek. 
  DSG şanzımanın ömrü için olumlu bir uygulama olarak geçiyor bu park etme yöntemi.
 13. Musdi liked bir konuya yazdı : by silvershadow in Hayatında ilk kez otomatik vites ve dahası DSG kullanacaklara kılavuz   
  Hayatınızda ilk kez otomatik vites ve dahası DSG kullanacaklara kılavuz:
  Güzel bir başlangıç olsun dilerim.
  Hayatınızda ilk kez otomatik vites ve dahası DSG kullanacaksınız.
  Size bu kılavuzu kimseye sormaya çekindiğimiz herşeyi yanıtlamak için yazıyoruz. 
  Yazarımız DSG kullanıcısı olarak değil deyim yerindeyse DSG lerin hatalı kullanımı veya fabrikasyon arızası sonrası gittiği meşhur bir DSG hastanesinde doktor...  Yani kullanıcı değil tamiratinda 8 yıldır çalışan Emrah ustamız...
  Söz sizde...
  1. İlk olarak  koltuğa oturun  koltuk ve aynayı kendinize göre ayarlayın. 
  2. Kontak anahtarını yerine takın 
  3. Kontağı çeyrek tür çevirerek marşı basmadan önce aracın ısınması ve hazırlıklarını tamamlaması için ışıklarının sönmesini bekleyeceğiz. 
  4. Sadece bu iki ışık kalana kadar bekleyip sonra ayağınızı fren pedalına basarken kontağı yine çeyrek tür çevirip bırakıyoruz. Akıllı kontak olduğu için  Diğer araçlardaki gibi basılı tutmanız gerek yok kontak anahtarını. 
  5. P konumundaki vites kolunun üzerindeki düğmeye baş parmağınızla basarak ayağınızı fren pedalına basılı tutarak kendinize göre yavaşça çekin.
  6. Geri gidecekseniz R yazan yere getirin.
  7. İleri gidecekseniz D konumuna getirin.
  8. Daima sağ ayağınızı kullanacağınız için sol ayağınızı ayak dayama kısmına bırakın ve bu ayağınızı araçtan inene kadar unutun
  9.Yokuş yukarı veya yokuş aşağı ile araç yüklüyken hariç fren pedalını an ayağınızı kaldırdığınız anda araç yavaş yavaş  hareket etmeye başlayacaktır. gaza basmaya gerek yoktur.
  10. Yokuş yukarı veya yokuş aşağı ile arac yüklüyken  hafifçe gaza basmanız aracın kararlı biçimde ilk hareketini sağlayacaktır. 
  11. Yokuş inerken vites yükselmesini istemiyorsak frene hafifçe basmanız yeterli.
  12. Vites kutusu bir an önce en yüksek vitese çıkmak üzerine programlı olduğundan gaz tepkileri yavaş olacaktır. Sollamalarda veya hızlanma ihtiyacı hissedince iki kademeli olan gaz pedalına sonuna kadar bastığınızda ikinci kademe devreye girerek kick down denen bir veya bir kaç vites birden düşürüp torkun daha kuvvetli olduğu devirlere sizi çıkaracaktır.

   
  13. Sıkışık trafikte vitesin hemen 2 vitese geçerek kavramayı bitirmesini önlemek için vites kolunu sağ tarafa
  manuel konuma ve 1.vitese almalıyız.
  14. S modu daha yüksek devirde vites değiştirme yaptığı için uzun süre kullanımı halinde vites kutusunda ısınmaya ve erken yıpranmaya yol açacağı için uzun sürelerde kullanılmamalı.
  15. Seyir halindeyken ASLA N veya R veya P konumlarına almaya kalkışmayınız.
  16. Seyir halindeyken vites kolunun üzerinde elinizi tutmayınız
  17.Seyir halindeyken Vites kolu sadece S ile  triptonic veya tiptronic denen manuel moda geçirilebilir. 
  18. D veya S modda vites kolu sağa doğru itilerek yuvasına geçmesiyle Tiptronic veya Manuel moda geçilir. Bu modda vites kolunu ileri veya geri çekerek ya da direksiyonun iki yanındaki kulakçıklardan motor devrini kendiniz ayarlayarak vites değiştirmenize olanak sağlar. Soldaki kol - tuşunu kendinize doğru çekince vites küçültür, + tuşu ile vites büyütür.
  -Manuel olarak vites küçültülürken, şanzıman ancak motor devri aşırı yükselmeyecekse vitesin küçültülmesine izin verir. Hızlanma sırasında şanzıman, izin verilen maksimum motor devrine ulaşılmadan kısa bir süre önce otomatik olarak sonraki vitese geçer.
  -Bu moda sadece hareket halindeyken geçebileceğinizi unutmayın. sağdaki tuşa bir saniyeden uzun süre basmanız durumunda Tiptronic moddan D moduna geçiş yapılır.
  -Vites değiştirme mandalları belirli bir süre kullanılmazsa ve vites kolu tiptronic vites yolu içinde değilse, tiptronic modundan otomatik olarak çıkılır.
  19. Kısa süreli duraklamalarda N ye aldığınızda Auto Hold devreden çıkacaktır aman dikkat.
  20. Tekrar P konumuna almadan kontak anahtarı yerinden çıkmayacaktır.
  21. Uzun süreli duraklamalarda ve park ettiğinizde aracı P konumuna almalısınız.  
  22. Aracı kısa ya da uzun süreli park ederken, fren ağırlığının dsg şanzıman üzerinde kalmaması amacıyla; Direkt P'ye almak yerine Doğru park yöntemi:
  *önce N'ye alıp
  **sonra elektromekanik park frenini çekerek aracın yükünün frenlere binmesini 
  ***En donunda P'ye alarak stop etmek. 
  DSG şanzımanın ömrü için olumlu bir uygulama olarak geçiyor bu park etme yöntemi.
 14. antidot liked bir konuya yazdı : by silvershadow in Hayatında ilk kez otomatik vites ve dahası DSG kullanacaklara kılavuz   
  Hayatınızda ilk kez otomatik vites ve dahası DSG kullanacaklara kılavuz:
  Güzel bir başlangıç olsun dilerim.
  Hayatınızda ilk kez otomatik vites ve dahası DSG kullanacaksınız.
  Size bu kılavuzu kimseye sormaya çekindiğimiz herşeyi yanıtlamak için yazıyoruz. 
  Yazarımız DSG kullanıcısı olarak değil deyim yerindeyse DSG lerin hatalı kullanımı veya fabrikasyon arızası sonrası gittiği meşhur bir DSG hastanesinde doktor...  Yani kullanıcı değil tamiratinda 8 yıldır çalışan Emrah ustamız...
  Söz sizde...
  1. İlk olarak  koltuğa oturun  koltuk ve aynayı kendinize göre ayarlayın. 
  2. Kontak anahtarını yerine takın 
  3. Kontağı çeyrek tür çevirerek marşı basmadan önce aracın ısınması ve hazırlıklarını tamamlaması için ışıklarının sönmesini bekleyeceğiz. 
  4. Sadece bu iki ışık kalana kadar bekleyip sonra ayağınızı fren pedalına basarken kontağı yine çeyrek tür çevirip bırakıyoruz. Akıllı kontak olduğu için  Diğer araçlardaki gibi basılı tutmanız gerek yok kontak anahtarını. 
  5. P konumundaki vites kolunun üzerindeki düğmeye baş parmağınızla basarak ayağınızı fren pedalına basılı tutarak kendinize göre yavaşça çekin.
  6. Geri gidecekseniz R yazan yere getirin.
  7. İleri gidecekseniz D konumuna getirin.
  8. Daima sağ ayağınızı kullanacağınız için sol ayağınızı ayak dayama kısmına bırakın ve bu ayağınızı araçtan inene kadar unutun
  9.Yokuş yukarı veya yokuş aşağı ile araç yüklüyken hariç fren pedalını an ayağınızı kaldırdığınız anda araç yavaş yavaş  hareket etmeye başlayacaktır. gaza basmaya gerek yoktur.
  10. Yokuş yukarı veya yokuş aşağı ile arac yüklüyken  hafifçe gaza basmanız aracın kararlı biçimde ilk hareketini sağlayacaktır. 
  11. Yokuş inerken vites yükselmesini istemiyorsak frene hafifçe basmanız yeterli.
  12. Vites kutusu bir an önce en yüksek vitese çıkmak üzerine programlı olduğundan gaz tepkileri yavaş olacaktır. Sollamalarda veya hızlanma ihtiyacı hissedince iki kademeli olan gaz pedalına sonuna kadar bastığınızda ikinci kademe devreye girerek kick down denen bir veya bir kaç vites birden düşürüp torkun daha kuvvetli olduğu devirlere sizi çıkaracaktır.

   
  13. Sıkışık trafikte vitesin hemen 2 vitese geçerek kavramayı bitirmesini önlemek için vites kolunu sağ tarafa
  manuel konuma ve 1.vitese almalıyız.
  14. S modu daha yüksek devirde vites değiştirme yaptığı için uzun süre kullanımı halinde vites kutusunda ısınmaya ve erken yıpranmaya yol açacağı için uzun sürelerde kullanılmamalı.
  15. Seyir halindeyken ASLA N veya R veya P konumlarına almaya kalkışmayınız.
  16. Seyir halindeyken vites kolunun üzerinde elinizi tutmayınız
  17.Seyir halindeyken Vites kolu sadece S ile  triptonic veya tiptronic denen manuel moda geçirilebilir. 
  18. D veya S modda vites kolu sağa doğru itilerek yuvasına geçmesiyle Tiptronic veya Manuel moda geçilir. Bu modda vites kolunu ileri veya geri çekerek ya da direksiyonun iki yanındaki kulakçıklardan motor devrini kendiniz ayarlayarak vites değiştirmenize olanak sağlar. Soldaki kol - tuşunu kendinize doğru çekince vites küçültür, + tuşu ile vites büyütür.
  -Manuel olarak vites küçültülürken, şanzıman ancak motor devri aşırı yükselmeyecekse vitesin küçültülmesine izin verir. Hızlanma sırasında şanzıman, izin verilen maksimum motor devrine ulaşılmadan kısa bir süre önce otomatik olarak sonraki vitese geçer.
  -Bu moda sadece hareket halindeyken geçebileceğinizi unutmayın. sağdaki tuşa bir saniyeden uzun süre basmanız durumunda Tiptronic moddan D moduna geçiş yapılır.
  -Vites değiştirme mandalları belirli bir süre kullanılmazsa ve vites kolu tiptronic vites yolu içinde değilse, tiptronic modundan otomatik olarak çıkılır.
  19. Kısa süreli duraklamalarda N ye aldığınızda Auto Hold devreden çıkacaktır aman dikkat.
  20. Tekrar P konumuna almadan kontak anahtarı yerinden çıkmayacaktır.
  21. Uzun süreli duraklamalarda ve park ettiğinizde aracı P konumuna almalısınız.  
  22. Aracı kısa ya da uzun süreli park ederken, fren ağırlığının dsg şanzıman üzerinde kalmaması amacıyla; Direkt P'ye almak yerine Doğru park yöntemi:
  *önce N'ye alıp
  **sonra elektromekanik park frenini çekerek aracın yükünün frenlere binmesini 
  ***En donunda P'ye alarak stop etmek. 
  DSG şanzımanın ömrü için olumlu bir uygulama olarak geçiyor bu park etme yöntemi.
 15. silvershadow liked bir konuya yazdı : by DoğanARABACI in Arkadaşlar kafama birşey takildi..?   
  Size tavsiyem bu yazıyı okumanız , EDL veya XDS sistemi olmayan bir arabayla aynı hareketi denemeniz , farkı göreceksiniz.
 16. Ysn liked bir konuya yazdı : by silvershadow in PDF Formatında Golf 7 Kullanıcı Kılavuzu   
  PDF formatında indirebileceğiniz Golf 7 kullanma kılavuzu için üzerine tıklayınız
 17. emrekayikci16 liked bir konuya yazdı : by silvershadow in Golf 7 Orijinal aksesuar kataloğu   
  Golf 7 Orijinal aksesuar kataloğu için üzerine tıklamanız yeterli.
 18. Bomber46 liked bir konuya yazdı : by silvershadow in 1.4 tsi motordan gelen ses   
  Değerli Hocam 
  50 MB tan yüksek video ve 5 MB tan büyük fotoğraflar sınırlamaya takılır Hocam. 
  Hizliresim.com  sitesine yükleyip en alttaki direkt linki mesaja kopyalarsanız
  Yada videonuzu YouTube'da yükleyip bağlantıyı paylaşırsanız bu sınırlama aşılmış olacaktır. 
 19. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by silvershadow in Bağımsız Süspansiyon ve Torsiyon Çubuklu Süspansiyon farkları   
  Bağımsız Süspansiyon ve Torsiyon Çubuklu Süspansiyon sistemi hakkında..
  1.2 TSI  1.6 TDI'da kullanılan Sabit Askı Sistemi.
  Bu sistemde tek bir metal dingil (torsiyon Çubuğu)  her iki tekerleği birbirine bağlar. Yani bir tekerlek üzerine gelen kuvvet ve oluşan titreşim diğer tekerleği de etkiler. Titreşimlerin fazla olması oldukça konforsuz bir sürüşe neden olmaktadır. Fakat bu askı sistemini meydana getiren parça az ve sistem basit olduğundan darbe dayanımı ve ömrü daha uzundur. Bu nedenle ağır taşımacılık yapan araçlarda sık kullanılan bir sistemdir.


  1.4 TSI ile 2.0 TSI ve 2.0 TDI'da kullanılan Serbest Askı sistemi de denen Bağımsız süspansiyon sistemi.
  Binek arabaların tümünde ön askı sistemi olarak kullanılır. Bu sistemde süspansiyonlar birbirinden bağımsız olarak çalışırlar. İki tekerlek arasında doğrudan aks bağlantısı bulunmadığından, sağ ve sol tekerleklerde süspansiyon mekanizmaları bağımsız olarak çalışır ve çok daha konforlu bir sürüş sağlanmış olur. Yaysız kütle az olduğundan ve aşağıda tutulabildiğinden lastiklerin yol tutuşu çok iyidir ve titreşimler çok daha iyi absorbe edilebilir. Fakat bu sistemlerde tekerlekler çok hareketli olduğundan ve birbirleri ile bağlı olmadıklarından yanal kuvvetlere dayanıklılıkları daha az ve aşınmaları daha kolaydır. Fakat binek otomobillerde bu sistemin kullanılması rahat bir sürüş ve konfor için olmazsa olmazlardandır. En çok kullanılan serbest askı sistemi MacPherson sistemidir.


 20. Ugoncu07 liked bir konuya yazdı : by silvershadow in Auto Hold ve Elektromekanik Park Freni   
  Merhaba Değerli Hocam;
  Kanaatimce sabırsız bir yapıdasınız  ve tamamını okumaktan sıkılırsanız sadece koyu renkli yerleri okuyunuz yok ben hem eğleneyim hem de bu arada bilgileneyim derseniz sonuna kadar ve tüm yazılanları okumanızı öneririm.
  Sizi daha fazla bekletmeden ben Auto Hold ve Elektromekanik park frenini anlatmayı deneyeyim...  Beceremezsem burada pek çok hocam var daha diye içim de rahat....
  Auto Hold her kontağı açtığınızda otomatik olarak devreye giren ve devrede olduğunu yeşil ışığının yanıyor oluşundan anladığımız, aracın ileri ya da geri kaymasını engelleyen sistemdir. Gereken durumlarda üzerine basarak devreden çıkartabiliriz. (söz gelimi çok sıkışık trafikte tampon tampona yokuş yukarı ya da yokuş aşağı pozisyonda durmak zorunda kalırsak, öne doğru hamle yaparak öndeki araca çarpma riskini ortadan kaldırmak için olabilir. Ancak ben aradaki takip mesafesini biraz daha geniş tutup  Auto hold'u devrede tutmanızı öneririm.) Kontağı kapattığımızda ise devreden çıkarak benzer işlevini  elektromekanik park frenini'ne devreder.


  Auto hold devredeyken;
  İster yokuş aşağı isterse yokuş yukarı, siz aracınızın içinde ve araç çalışır durumda (start stop'unuz motoru durdursa bile ki aşırı bir eğim algılarsa start stop devreye girmeyecektir.)ve kemeriniz takılı ve de kapılar kapalıyken aracınızı bulunduğu pozisyonda tutar... Yani aracın öne veya geriye kaymasını önler... Bunu mevcut fren sisteminiz kullanarak ve dört tekerleği de kavrayarak tutmak suretiyle yapar.
  Bu pozisyonda yukarıdaki koşullar geçerli olduğu sürece durur.(Eski nesil adıyla Hill Holder'dan farkı da budur. Hill holder ancak belli bir süreliğine bunu yapar.) Daha önceleri bu lükse sadece lüks araçlarda "hill holder" sahipleri ve otomatik vites sahibi mutlu azınlık sahipken artık standart tüm golf sahipleri bu duyguyu hissedebilsinler diye Alman mühendisler kısa süreli aracın kaymasını önleyici ve çok pahalı Hill Holder'i geliştirerek Auto Hold'a dönüştürmüşlerdir.
  Fren pedalımızın iki kademeli olduğunu ilk kademesinin aracı kaymadan yerinde tutmaya yaradığını fark ettikten sonra şu Alman mühendislere bir kez daha hayran oldum. Dolayısıyla Freni hassas kullanmaya alışırsanız Auto Hold devrede  olmasına karşın aktive etmeden fren yapmayı da öğrenebilirsiniz zamanla.
  Kısaca acemi şoförler için ideal, usta şoförler için gereksiz bir özelliğe sahip tuştur. Çünkü siz aracı, ileri ya da geri, harekete geçirecek gücü sağlayıp ara. hareket edecek duruma gelmeden aracı olduğu yerde tutacağından yokuş yukarı aracınızı stop ettirme derdiniz kalmayacaktır.
  Ancak gerek mantığımız, gerekse kılavuz kitapçık buyurur ki;
  "aracı yarım debriyaj tabir edilen kavrama durumunda uzun süre tutmak hem aktarma organlarına zarar verecek hem de ömürlerini kısa sürede tamamlamalarıyla sonuçlanacaktır."
  Bu arada bir ayrıntı daha...
  2012 Şasilerde öne doğru yerleştirilmiş bu tuş grubu; yapılan geri bildirimlerle olsa gerek tehlikeli adledilip, tespih kıvamında özellikle elektronik park freni tuşuyla ( kol dayamanın hemen bitiminde olduğundan) oynayanlar ve çocuklu ailelerde "hımmm bu neye yarıyormuş bakalım" diyen gözleri ve elleri fer fecir okuyup yazan; ebenlerine de sabır dilediğimiz çocuklardan korumak adına  veya çocukların şimdilerde hiç duymadığı büyüklerimizin bize bolca ettikleri "elleme bozcaksın" sözündeki gibi araç hareket halindeyken ilk kez çektiğinizde sonuçları hakkında fikir vermek adına kısa süre frenler devreye girerken iç mekanda bir sesli uyarıya MFA yani kadranlar arası göstergede bir uyarı belirir. Sonrası ise ABS siz yerleri kazıyan lastiklerin sesi.
  Gelelim Auto Hold tuşunun önünde yer alan ve çekilerek kullanılan elektromekanik park freninin Üzerinde şu işaret vardır ((P)) yani ki yeni nesil, son teknoloji el freni.... Ama biraz daha fonksiyonlusu... açıklayayım.. İlk olarak Auto Hold devredeyken;  emniyet kemerinizi çözdüğünüzde, sürücü kapısını açtığınızda ya da kontağı kapattığınızda otomatik olarak devreye girer veya manuel olarak da devreye sokulabilir.
  Auto Hold kapalıysa kontağı kapattıktan sonra elle  elektronik park frenini manuel olarak devreye sokmak suretiyle de kullanabilirsiniz. Devreden çıkması içinse kemerin takılı olması kapıların kapalı olması ve ayağınızın frenin üzerinde olması zorunludur. Bu üç şart sağlandıysa manuel olarak devreye soksanız dahi, yani Auto Hold kapalıyken  ayağınız frende ve basılı olduğu esnada düğmeyi aşağı doğru bastırarak devreden çıkartabilirsiniz.Yapılan son güncellemeyle artık manuel olarak devreye sokmuş dahi olsanız ve Autohold kapalı dahi olsa vitese takıp yürümek istediğinizde ilk anda tutuyor ama ikinci kez yüklendiğinizde veya ikinciye gerek kalmadan serbest bırakıyor.
  Araç durmaktayken sürücü tarafındaki emniyet kemerini çıkarttığınızda ya da kapıyı açtığınızda eğer daha önce elle devre dışı bırakmadıysanız otomatik olarak devreye giren ve araç çalışır haldeyken sadece vitese takıp gaz vermenizle devreden çıkan elektrikli park frenidir. Ki bunu da eski usül geri geri gelirken arkada ne kadar mesafe kalmış diye eğilip bakmak maksatlı kapıyı açar açmaz zınk diye yeri kazıyarak durmamıza sebep olabileceğini de şimdiden size denemenize gerek yok diye kesinlikle saflık değil de  cansiperane bir edayla diğer üstadlarımız gibi ben de denedim.
  Kötü haber, virajın tam ortasında şeytanın aklınıza soktuğu "Yav bakalım bu kitapçıkta yazan (ABS, XDS, EDL den bahsederek) üç harfli uyduruk teknolojik şeyler işe yarıyo mu?" deyip de  Allah ne verdiyse asılıp aracın arkasını kaydırabileceğiniz ve arkadaşlarınıza "el mi yaman bey mi yaman" gösterebileceğiniz fırsattan yoksunsunuz demektir.
  Aslında bir kötü yanı da, aslen performans için üretilmiş araçlarda  varlığı halen korunan mekanik "el freni" kontrollü biçimde aracın ağırlık dengesini değiştirip hani şu ecnebilerin "Drifting" dediği olayın ilk adımını kendi çapında gerçekleştiren Yağız Türk gençlerinin performans için elden geçirdikleri esnada feleğin de çemberinden gani gani geçirilmiş Doğan görünümlü Şahin'lerinde en nazik tabiriyle aracın arkasını kaydırarak sokak aralarını imkansızlıktan piste çevirme olanaklarını da elden aldığı için esefle kınanmaktadır..... Ayrıca Amerikan yasalarına göre henüz bu teknoloji güvenli kabul edilmediği için; muhtemelen sonra bunu dava edeceklerine yönelik şüpheleri olduğundan halen mekanik el freni kullanmaya devam etmektedir.
  Ancak yurdumuzda sadece yaramaz çocuklar yok... ve araç hareket halindeyken merakına yenilip bu tuşun işlevini yerine getirip getirmediğini deneyen yetişkin sürücülerimiz de var. "Araç hareket halindeyken acaba nasıl olur?" diyerek denemiş cesaret sahibi kişilerden bahsederken isimlerini Zatı muhteremler olarak değiştirsem de forumun tozlu sayfaları arasında yerlerini almış satırlarda deneyimlerini paylaşan ve bizi denemekten kurtaran "cesaret" timsalleri ve hayat kurtarcılarımızın önünde bir kez daha eğilerek saygılarımı sunuyorum. Çünkü bu kişiler elektromeknik park freninin aynı zamanda aracın sağ salim durdurmaya yetecek denli kuvvetli bir icat olduğunu aktarmışlardır....  O halde nasıl oluyor da araç çalışır durumda frene basmadıkça devreden çıkartılamıyor da araç çalışır durumda ve hareket halindeyken devreye giriyor diye sorarsanız yanıtı şöyle: Ola ki fren sistemi zarar görürse ya da sürücü ek bir fren gücüne ihtiyaç duyarsa bu fren sisteminin tuşunu ilk çektiğinde sistem önce kısaca arka tekerlekleri kilitleyip bırakarak aynı zamanda uyarı sesiyle sesli biçimde uyarı vererek frenleri bırakır ancak 3 saniyeden uzun çekili tutarsanız "Acil fren destek sistemi" olarak devreye girerek aracın arka tekerleklerini siz çekili tuttuğunuz sürece kilitler ve dolayısıyla lastikler asfaltta sağa sola dalgalı izler bırakarak  aracı durdurmaya ant içmişçesine kendisini tüketmek uğruna bu zorlu lastikler için intihar anlamına gelengörevini yerine getirir. Diğer bir deyişle  hidrolik fren sisteminden bağımsız olarak bir elektrik motorundan tahrikle çalışan bu sistem frenlerin de bağlı olduğu hidrolik sistemin olası arızasında Acil durum fren sistemi olarak kontrollü biçimde durmanızı sağlamaktadır.
  Kılavuz kitapçıkta, elektronik park freninin  kullanılması için emniyet kemeri tokalı ; pardon; takılı ve araç kapılarının kapalı olduğu durumda otomatik olarak aktive olan bir fren olduğundan bahsetmektedir.
  Eğer kemeriniz takılı değil kısa mesafe park manevrası yapıyorsanız Auto hold'un zırt pırt devreye girip sizi çileden aracı yoldan çıkartmasın diye aracın içerisine koydukları o tuştan veya elektromekanik park frenini ayağınızı frende basılı tuttuğunuz esnada tuşuna da basarak devreden çıkartabilirsiniz de...
  Üstatlardan bazıları teknolojinin bu denli hayatımızı kontrol etmesine karşıdır ve araca biner binmez ilk işleri (bilinç altlarında güvenli buldukları davranışlarını sürdürmek suretiyle) eski alışkanlıklarını devam ettirmek adına bu tuşları devreden çıkartmakta ve bunun gerekli hatta zorunlu olduğunu düşünmektedirler ki; fikirlerin hepsine saygılıyız....
  Bu arada "buzdolabının ışığı kapısını kapatınca boşuna yanıyo mudur?" diye merak eden efradın torunlarından biri olarak her iki tuşun da işlevini yerine getirmeye devam ettirmesine rağmen kontağı kapattıktan 1 dk. sonra göstergedeki diğer ışıklarla beraber ışığının kapandığını test etmiş bulunmaktayım.
  Bazıları pratik kaygılarla bu tuşları işlevsizleştirmek için çözümler aramaktadırlar. Sundukları gerekçeler son derece sağlamdır:
  1. Lüzumsuz fren balatası israfı ve fren sistemi zorlanmasını engellemek için
  2. Gaz vermeden devreden çıkmadığı için lüzumsuz yakıt sarfiyatını engellemek için
  3. Sıkışık trafikte veya park manevrası yaparken sıkışık bir alanda sıçrayıp öndeki araca çarpmamak için
  Son bir sözüm daha var...
  Eğer sadece koyu renkli (Bold) yazıları okuduysanız, kesinlikle sabırsızsınız ve cevabın eğlenceli kısımlarını kaçırdınız ve bu kocaman hayatın satır aralarında gizli asıl lezzetini de hiç tatmamış, dahası ıskalamış olmanız muhtemeldir. Ancak daha önemlisi bu yazıda sadece koyu renkli kısımları okuyacak denli sabırsızsanız kemerinizi de takmayacağınızı varsayarak, ama dikkat!Auto Hold'u mümkün olduğuncaelle devreden çıkartmayınız uyarılarını kulak ardı edip tekrar elektromekanik park frenini manuel olarak devreye almadan aracı terk etmeniz kuvvetle muhtemel olduğundan aracınız da Allah'a ve fizik kurallarına emanet olacaktır 
  Saygılarımla; bu kadar uzun yazdığım ve bu esnada sizi sabırsızlığa sevk ettiğim için anlayışınıza sığınır, af dilerim.
 21. Mmt0634 liked bir konuya yazdı : by silvershadow in İşte Benim Golf'üm.   
  İster kar olsun ister buz...
  Yüreğimizi ısıtan bir tutkudur o..
  Yasin Hocamın Kar Aslanı.. 22. agacmalzeme liked bir konuya yazdı : by silvershadow in İşte Benim Golf'üm.   
  @zmarit nickli Hocamı Objektifinden...


 23. agacmalzeme liked bir konuya yazdı : by silvershadow in İşte Benim Golf'üm.   
  İster kar olsun ister buz...
  Yüreğimizi ısıtan bir tutkudur o..
  Yasin Hocamın Kar Aslanı.. 24. agacmalzeme liked bir konuya yazdı : by silvershadow in İşte Benim Golf'üm.   
  Emir Hocamın Lastik Rendesi ACT'[email protected]×
×
 • Yeni Oluştur...