Jump to content

Culture33

Üye
 • İçerik sayısı

  678
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

 • Days Won

  2

İtibar Etkinliği

 1. Culture33 liked bir konuya yazdı : by Muhammed in General kış lastiği   
  Kötü zamana denk geldi servis lastiklerin dişi bitmiş değiş dedi zaten bende hissetmeye başlamıştım patiye kalkıyor sürekli şuan 16 kışlık 17 yazlık ihtiyaç var ama kışlık ertelenecek gibi
 2. Culture33 liked bir konuya yazdı : by forzaGilles in Üstatlarım 2017 normal kasa   
  1.8 tsi motor sadece (kuzey amerika ülkeleri) için üretilen modellerde olur., şayet o araç 1.8 motor ise meksika üretimidir..!! Kuzey Amerika ülkeleri için üretilen Golf'lerin tamamı meksika'da üretilir., Avrupa ülkeleri için üretilen araçlar Almanya'da üretilir., Yüksek ihtimal 1.8 motor olan araç amerika kıtasındaki bir ülkeden ithal edilerek bulgara getirilmiştir., ciddi sakat iş bulgarların ne yapacağı belli olmaz dikkat edin..!! Ayrıca Almanya'da üretilmiş Golf ile Meksika'da üretilen Golf'ler arasında çok ciddi işçilik ve malzeme kalitesi farkı vardır..!!
  Satıcıdan aracın şasi numarasını isteyin., Golf Mk7 kasada şasi numarası WVWZZZAUZ diye başlar., devamındaki 10.cu harf atıyorum F olsun, F harfi 2015 model olduğunu anlamına gelir., 10.cu harf G olursa 2016, H olursa 2017 gibi alfabetik sırayla devam eder.,
  Burda esas önemli olan 11.ci harf 'tir., eğer 11.ci harf;
  W Wolfsburg, Germany
  A Ingolstadt, Germany
  E Emden, Germany
  H Hannover, Germany
  P Mosel, Germany 
  S Stuttgart, Germany
  D Bratislava, Slovakia
  B Brussels, Belgium
  G Steyr/Graz, Austria
  M Puebla, Mexico (şasi numarasının 11.ci harfi M ise o araç meksika üretimidir.!!)
  Avrupa 'ya hiç bir zaman Meksika üretimi araç gelmemiştir., 1.8 motorlu araçlar da hiç bir zaman avrupa'da satılmamıştır., Hepsini geçtim meksika üretimi bir aracın malzeme kalitesi çok iyi değildir.!! O araç büyük ihtimal bir galerici tarafından ithalat yoluyla ülkeye girmiştir., nasıl ne şekilde girmiş., dale-vere var mı., çalıntı mı vs.. bulaşmayın derim., 1.2 1.4 tsi araçlara bakmanızı öneririm.. Bulgarın ne yapacağı belli olmaz., Bir de orada öğrenci falan iseniz, adamı ayak üstü dolandırırlar aman dikkat..!! başınız ağrımasın..
  İlandaki 1.8 araca tekrar baktım., aracın el freni eski usül mekanik tip el freni., bu tip el frenli araçlar sadece meksika'da üretimi yapılmış, K.Amerika ülkeleri için üretilen araçlarda oluyor., Avrupa'da üretilen araçların tamamında elektronik el freni mevcuttur.!!
  Bir de şu var., bulgarda işler çok farklı işliyor., x marka bir araba almanya üretimi bilee olsa., bulgaristan avrupa birliği üyesi olduğu için satıcı/galerici vs. o aracı sırf daha ucuza mal ettiği için almanyadan da ithalat yoluyla vs. getirebiliyor..
   
 3. Culture33 liked bir konuya yazdı : by forzaGilles in General kış lastiği   
  Conti bakın., premium contact 6 güzel lastiktir., siz kışlık bakarken hangi ara konu yazlık lastiğe döndü çıkmacılara paranızı kaptırmayın..
 4. Culture33 liked bir konuya yazdı : by forzaGilles in Yakıt Filtresi   
  Hocam selam., şurayı tam anlayamadım bir kez daha açıklayabilir misiniz..?
  ***Her tam depoyla da min 1000km yaparım. Güncellemeden önce araç sürekli son 2 çentik yakıt kaldığında (ort 200 km menzil) 1k devirde calısıyordu. Şimdi bu depoda araç sadece son 50 km menzil kaldığında bunu yaptı.***
  Bir de eskiden araç DPF (dizel partikül fitresi) temizliği/rejenerasyon işlemine kaç km'de bir giriyordu..? güncellemeden sonra kaç km'de bir giriyor..? Pasif rejenerasyondan bahsediyorum., Hani araç daha sesli çalışmaya başlıyor., fan devreye giriyor., motor devri rolantide 900-1.000rpm yükseliyor., hafif yanık kokusu vs.. (bazı insanlar dpf temizliği bilmiyor ondan detaylı açıkladım..) yanlış anlamayın..
 5. SCC liked bir konuya yazdı : by Culture33 in Golf e karar verme sebebin?   
  şöyle formdaşların yazılarını okuyarak sona doğru geldim de olayın özeti, nerede o eski golflerdeki malzeme kalitesi dedirtti bana. umarım VW malzeme kalitesinde eskiye geri dönüş yapar. benim de ilk arabam 1994 yılında aldığım Golf II GTI di. müthiş derece güzel, atak ve keyif verirdi, trim sesi gelmeyen araçtı, sonraları Peugot, Ford Mercedes BMW derken 2016 yılında 2013 model ile tekrar 1.4 TSI HL manuel golfe dönüş yaptım, aynı şekilde güzel sürüşünden keyif aldığım bir araçtı. 21 Mayıs 2018'de, 2016 model TSI HL-Manuel golümü aldım. diğer malzeme kalitesi aynı olsada  paspas ve döşemelerin daha ince tutulduğunu fark ettim trim sesi olmadığı için de sıkıntı yapmayarak 14 Temmuz 2018'de en yeni olan golfümü 0 km olarak aldım. ilk işim seramik film kaput-çamurluk koruma, döşeme koruma, jant koruma, ve işlemlerini yaptırdım. yaptırırken başka bir golf kullanıcısının "abi ilk golfüm ama her tarafından sonradan ses geliyor dedi" eski tecrübelerime dayanaraktan siz biraz hor kullanmış olabilirsiniz dedim, "abi kullanınca göreceksin dedi" inanmadım.   2-3 ay çok iyi ses falan yok süper, ama sonraları koltuktan, başlıktan, kapı içi kaplamasından müzik sesini açınca zangır zangır gelen seslerden gelen oldukça rahatsız oldum. ve şimdi de Golf 8 çıktı ki motor kaput amatösürü iptal...... yine alırmısın derseniz, almam. malzeme kalitesini eskiye döndüğüne inanmadan almam. hım bir de şu olay var vw'de kronik sorunu bu diye... e organ naklimi olması bekleniyor. iyileştirin kronik sorunları. örneğin aracı p konumunda terk ediniz, bu uyarı şimdiye kadar benim yakın çevremdeki 5 kişide meydana geldi (1'i seat leon).  o kadar mühendis vs boşuna mı barınıyor vw bünyesinde.
 6. Djebel3647 liked bir konuya yazdı : by Culture33 in Üstatlarım 2017 normal kasa   
  1.8 tsi var mı? 1.8 T eski modellerde var diye biliyorum.
 7. Colcay liked bir konuya yazdı : by Culture33 in Yeni OCTAVİA 21:00 live (prag)   
  Çift hidrolik.
 8. Culture33 liked bir konuya yazdı : by murat52 in Yeni OCTAVİA 21:00 live (prag)   
  Golf 8’den çok daha elit duruyor.
 9. Culture33 liked bir konuya yazdı : by forzaGilles in Golf e karar verme sebebin?   
  Malzeme kalitesinin eskiye dönmesi en az 10 yıl sürer., diesel skandalından ödediği tazminatları geri amorti edip., üzerine kâr koymadıkça eski malzeme kalitesini beklemek zor., Daha araba çıkmadı gözümüzle görmedik ama resimlerden/videolardan bilee kalitenin düştüğünü anlıyabiliyoruz..
  Son bomba Mk8 ‘de torpidonun halı kaplamasını kaldırmışlar.. 
  Bomba 2: bir video da üretim bandında denk geldim silecek suyu bidonu dandik malzemeye geçmişler tofaş tan hallice ucuz mu ucuz malzemeden yapmaya başlamışlar., eskisini görmesem neyse dicem.. 
  Mk9 ‘da bile eski malzeme kalitesine yakalaşmaları biraz zor gibi duruyor.. 
  Bir ara liste yapmıştım nelerden çaldılar diyee., bana 2 gün boyunca 1 adet Mk7 1 adet Mk7,5 bir tanede Mk8 versinler 10 sayfalık liste çıkarırım..
 10. Culture33 liked bir konuya yazdı : by brt06 in İşte Benim Golf'üm.   
  nazar değmesin çok güzel duruyor kıvamında güzel dokunuşlar var.
 11. SCC liked bir konuya yazdı : by Culture33 in Yeni OCTAVİA 21:00 live (prag)   
  bu araba iyi satar. demedi demeyin.
 12. Culture33 liked bir konuya yazdı : by forzaGilles in General kış lastiği   
  4 senelik kullanılmış lastik almak yerine petlas bakın daha iyi arada fiyat olarak uçurum olmaz.. 2. el çıkma lastik israftan başka bişey değil, nasıl kullanıldığı belli değil, nasıl saklandığı belli değil., lastiklerden biri zarar görür o zaman belki 1 adet çıkma alınabilir ama diğer türlü verilen paraya yazık..
 13. Culture33 liked bir konuya yazdı : by forzaGilles in Antifiriz Değişimi   
  O sebebten önlemini alıp sıvı daha çamurlaşmaya başlamadan, rengini kaybetmeden erkenden değiştirmek, korozyon başladığı vakit ne kadar temizlersen temizle önüne geçemezsin.,
  2x1,5lt. G13 antifiriz olsun 150lira, saf su desen 10-15lira tutsa, 100lira da servis işçilik yazsa 250’yi geçmez.. 
  Temizlikle uğraşacağına, yok efendim tıkanırmı diye korku yaşayacağına 3-4yılda bir değiştir kafan rahat, bazı şeyleri ömrünün sonuna kadar kullanmanın anlamı olmaz., bu da o tür şeylerden.. 
  Çeşme suyu/içme suyu/Erikli su bunlar antifirizin düşmanı daha doğrusu motorun düşmanı, eksiltme mi yaptı saf su denilen şey 3 kuruş bişey bagajda ıvır-zıvır bir sürü şey olur, al dursun aciliyet gerektiğinde., 
  Yok ben bunlarla uğraşamam yolda 100ml.   ilave için 50ml. saf su 50ml. antifiriz karışım ile uğraşamam diyenlere., sulandırmaya gerek olmayan “kullanıma hazır” karışım antifiriz alırsın oldu bitti..
 14. forzaGilles liked bir konuya yazdı : by Culture33 in Golf e karar verme sebebin?   
  şöyle formdaşların yazılarını okuyarak sona doğru geldim de olayın özeti, nerede o eski golflerdeki malzeme kalitesi dedirtti bana. umarım VW malzeme kalitesinde eskiye geri dönüş yapar. benim de ilk arabam 1994 yılında aldığım Golf II GTI di. müthiş derece güzel, atak ve keyif verirdi, trim sesi gelmeyen araçtı, sonraları Peugot, Ford Mercedes BMW derken 2016 yılında 2013 model ile tekrar 1.4 TSI HL manuel golfe dönüş yaptım, aynı şekilde güzel sürüşünden keyif aldığım bir araçtı. 21 Mayıs 2018'de, 2016 model TSI HL-Manuel golümü aldım. diğer malzeme kalitesi aynı olsada  paspas ve döşemelerin daha ince tutulduğunu fark ettim trim sesi olmadığı için de sıkıntı yapmayarak 14 Temmuz 2018'de en yeni olan golfümü 0 km olarak aldım. ilk işim seramik film kaput-çamurluk koruma, döşeme koruma, jant koruma, ve işlemlerini yaptırdım. yaptırırken başka bir golf kullanıcısının "abi ilk golfüm ama her tarafından sonradan ses geliyor dedi" eski tecrübelerime dayanaraktan siz biraz hor kullanmış olabilirsiniz dedim, "abi kullanınca göreceksin dedi" inanmadım.   2-3 ay çok iyi ses falan yok süper, ama sonraları koltuktan, başlıktan, kapı içi kaplamasından müzik sesini açınca zangır zangır gelen seslerden gelen oldukça rahatsız oldum. ve şimdi de Golf 8 çıktı ki motor kaput amatösürü iptal...... yine alırmısın derseniz, almam. malzeme kalitesini eskiye döndüğüne inanmadan almam. hım bir de şu olay var vw'de kronik sorunu bu diye... e organ naklimi olması bekleniyor. iyileştirin kronik sorunları. örneğin aracı p konumunda terk ediniz, bu uyarı şimdiye kadar benim yakın çevremdeki 5 kişide meydana geldi (1'i seat leon).  o kadar mühendis vs boşuna mı barınıyor vw bünyesinde.
 15. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by Culture33 in İşte Benim Golf'üm.   
  @Recep Gül hocam karıştırmışsınız, apaçi diyen ben değildim. ben r line paketini çok severim. yazımda da belirttiğim gibi, jantlar 18" durban ve Adaptif far olsaydı o aracı alacaktım. r paketin duruşu daha sport ve agresif.
 16. Culture33 liked bir konuya yazdı : by Adv_Dbl in Golf e karar verme sebebin?   
  Sanırım ilginç hikayelerden bir tane de bende var...
  Arabalarla uzun yıllardır haşır neşir olan çocukluğumdan bu yana da Formula 1 tutkusunu hep içinde hissetmiş, sarı çaydanlıklara (Renault) hayranlık duyarak büyümüş, üniversite yıllarında (1992) Auto Show dergisi ilk yayınlanmaya başladığında alıp uzun yıllarca aralıksız takip etmiş pek çok farklı marka ve aracı kullanmış çevremdeki çoğu insanın şu araç alınır mı sorularına cevap bulma noktasında referans teşkil etmiş biriyim aslında. Bu zamana dek kullandığım arabalara gelince;
  1-1964 Opel Oliipic Record (1992-1996)
  2-1989 Renault 11 TXE FLASH (1996-1998)
  3-1994 Renault 21 CONCORDE (1998-2000)
  4-1995 Fiat TEMPRA SW 2.0 IE CAT (2001-2003)
  5-1997 Renault LAGUNA 2.0 S (2003-2010)
  6-2006 Renault LAGUNA II 2.0 TURBO (2011-2016)
  7-2016 Volkswagen GOLF 1.6 TDI DSG (2016-....)
  İşin açıkçası hiç beklemediğim bir anda biten bir dava dosyamdan gelen ciddi bir para oldu 2016 Şubat ayının sonlarında. Gelen para ile aslında düşündüğüm evi değiştirmekti ama ne yazık ki bu para yetmiyordu para kalsa bu sefer bir şekilde harcayacağımı da biliyordum son kullandığım araç olan turbo Laguna ise Türkiyedeki en temiz ve düzgün olanların başında ilk sıraya yazılacak nitelikteydi ama LPG ye karşı olduğum için yakıt tüketimim de ciddi seviyelerde idi. En iyisi aracı değiştireyim diye düşündüm aslında Golf hiç aklımda yoktu üstelik bu arabaya o kadar para verilir mi güruhundandım  Başladım 2012-2013 Mercedes C180 lere bakmaya ama bu arada henüz kendi aracım da satılmamış olduğu için bir kaç tane beğendiğim aracı da kaçırmış oldum sonrasında yaptığım araştırmalarda yakıt tüketiminde 90-110 aralığında mercedesin 9 litre yaktığını ve bunun kullanıcılar arasında normal karşılandığını okuduğumda dur ya ben ne yapıyorum her şeyi ile full bir aracı satıp daha fazla yakacak daha az bir donanıma sahip aracı almak ne akla hizmet dediğimde vazgeçtim. Sonrasında en iyisi Passat alayım diye düşündüm tek kriterim aracın otomatik vites dizel olmasıydı. Bu arada aracımı da satmıştım elimdeki para da netleşmişti. Para 2013-2014 passat comfortline almaya yetecek kadardı. Malum sarı sitede baktiğim her passat 1-2 gune kalmadan satılıyordu. O arada çok sevdiğim bir abimin oğlu için aslında polo almak için Çorlu Çalışkana gittik test sırasında polo nun arka koltuğundan indiğimde neredeyse iki büklümdüm  Birde Golf test edelim dedik test sonunda hiç beklemediğim şekilde kullanmamış olmama rağmen arkada mutlu mesuttum ve polo almaya gidip 1.2 TSI Tornado Midline Golf le çıkınca bende Golf bakmaya başladım. Bir iki ilanda ikinci el olanla görüştüm ama içime sinmemişti bu arada eşim de Golf e son derece soğuk bakıyordu Laguna sonrası küçük geleceğinden endişeliydi. Bense senede 1-2 kez tatil olayı açısından Golf un bagajının kısıtlı kalsa da ön koltuğun da boş olması sebebiyle passatın o koca bagajını sürekli yanımda taşımanın anlamsız olacağını düşünmekteydim. 13 Mart 2016 da bir pazar günü bir çılgınlık yapıp (henüz hiç golfun direksiyonuna bile geçmemişken) AVEK i aradım ST Deniz Hanım karşımdaydı Beyaz, hiç bir opsiyonu olmayan 1.6 TDI Highline DSG Golf olup olmadığını sordum ellerinde olmadığını ama bir tane gemide olduğunu söyledi o gün karttan çekilen mail orderla aracın 1.000 TL kaporası ertesı gün havale ile gönderilen aracın tüm parası derken arabayı görmeden kullanmadan satın almış oldum. Pişman mıyım asla iyi ki almışım, Golf e o kadar para verilir miymiş ? Verilirmiş ve son kuruşuna dek hak ediyormuş. Forumla ile tanışmam aracı satın almışken henüz teslim almadığım dönemde oldu ve burada sizlerin arasında olmak da Golf sahibi olmaktan binlerce kat daha değerli!... Ha unutmadan eşim artık tam bir Golf hayranı        
 17. Culture33 liked bir konuya yazdı : by forzaGilles in Yeni OCTAVİA 21:00 live (prag)   
  Yeni Skoda Octavia; 
  -Ön koltuklarda baldır desteği 
  -Ön ve Arka koltuklar için (ısıtma ve soğutma)
  -Sürgülü kapaklı bardaklık 
  -Led far standart 
  -Amortisörlü motor kaputu hem de tek değil çift amortisörlü kaput 
  -Station Wagon versiyonda bagaj kapağına dokunmasıyla kendi kendine yukarı kalktı, muhtemelen sedan versiyonda da öyledir.. 
  Bu Golf Mk8 ‘in çiziminden sorumlu tasarım ekibini, bu tasarım ekibinin çizdiğini onaylıyanı bir odaya kapatıp sabah 8 akşam 5 temiz dövüceksin., yoruldun mu sıkıntı yok 2 tane Vietkong’lu tutucan gece mesaisinde Rambo II fantezisi yapcekler.. 
  Skoda’ya helal olsun valla., ne kadar güzel yapmışlar içi ayrı güzel dışı ayrı güzel., Arabadan anlamayan birine bu aracı Volkswagen’nin 100’de 1’i ar-ge si olan yan kuruluşu yaptı desen mümkün değil inanmaz.. 
   
   
 18. Culture33 liked bir konuya yazdı : by forzaGilles in Antifiriz Değişimi   
  Söylerseniz suyla yıkarlar., içindeki sıvı çok kirli gözükmüyorsa zaten gerek yok., temizlik dedikleri şey ağır kimyasallarla yıkanması., bu seferde hortumlara zarar verir., sökülen kir/çamur vs.. başka bir yeri tıkayabilir., Sıvı çok kirlenmeden renk değiştirmeye başlamadan değiştirdiğinizde zaten bişey olmaz., burda önemli olan paslanma/korozyon oluşmaya başlamadan değiştirmek.. eksilince çeşme suyu veya içme suyu kulllanmamak.. 3-4 yılda bir değişirse mis gibi hiç pas-kir-çamurlaşma olmaz..
 19. Culture33 liked bir konuya yazdı : by Recep Gül in İşte Benim Golf'üm.   
  Valla hocam, her araç isteğe göre toplandığı için sizin gördüğünüz İç-dış R-Line paket farklı olabilir. Benim berlinde gördüğüm R-Line paketlerde mesela hayalet gösterge var. Ama ben baştan istememiştim hayalet ekran. 
  Onun dışında bi arkadaş karbon fiber falan demiş ,bendeki araçtaki iç kapılarda piano Black fiber karışımı bir olay var gayette hoş duruyor. Araçtaki tüm parçalar orjinal sonradan takılma hiç Birşey yok (kendi aracımdan bahsediyorum) Apaçi demişsiniz de valla bende siz apaçi arabası görmemişsiniz.  
 20. Culture33 liked bir konuya yazdı : by Savatage in Yeni OCTAVİA 21:00 live (prag)   
  Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz evet kabul skoda nedir diyen çok olur ama...
  Sonuçta c sınıfı sedan ne vw de ne seatta olmadığı düşünüldüğünde bir alternatif olabilecek mi acaba?
  21 de aşağıdaki youtube linkten live
  Bakarsınız şapkadan tavşan çıkarırlar. Kaput pistonu varmı bakalım?
  Mk8 i pas geçen mk9 a kadar belki ikame sedan octavia ile idare eder(skoda logo / isim / prestige takıntısı olmayana tabi)
  http://www.skoda-storyboard.com/

 21. Culture33 liked bir konuya yazdı : by forjust1day in Yeni OCTAVİA 21:00 live (prag)   
  Octavianin malzeme kalitesi gayet iyi , c segment vag grubunda golf harici kapi ici ve torpido izolasyonu olan arabadır.. 
 22. Recep Gül liked bir konuya yazdı : by Culture33 in İşte Benim Golf'üm.   
  Araç güzel valla, ben alırken de iç dış R line paket dedikleri bir tuhaf araç vardı. tuhaf dememdeki sebep, aracın sadece ön-arka tampon, marşpiel,  arka camın yan parçaları ve R line logosu vardı janrtlar 17" dijon jant, tek J farlar, direksiyon klasik highline direksiyonu vardı. almak için bi sebep bulamadım açıkçası. fabrikasyon olarak 18" durban olsa alınır diyecektim ama o dahi yoktu.
 23. Alpyaman liked bir konuya yazdı : by Culture33 in JURVAlandım   
  süper hocam.....
×
×
 • Yeni Oluştur...