Jump to content

Mehmetalper24

Üye
 • İçerik sayısı

  52
 • ÜYELİK TARİHİ

 • Son ziyaret

Mehmetalper24 Hakkında

 • Derece
  Üye

Bilgiler

 • İsim
  Mehmet Alper
 • Yaşadığım Yer
  İstanbul

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. @forzaGilles Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim. Fren hidroliğini motul 5.1 i ile değiştik. Şu an için bir problem yok. Radyatör ve motor temizliği yaptırmadım zaten. 4 sene boyunca herhangi bir eksiltme de olmadı radyatörde. Yukarıda yazdığım parçaların hepsi bu araç için uygun. Ezbere bir parça yok. Benim aracım manuel. Servise bağımlı olmamı gerektirecek bir durumum da yok. Bu tercih meselesi. Zaten konunun açılış amacına ve başlığına bakarsanız ben hem kendim için aklıma takılanları sizlere sormak hem de benim gibi servis işlemlerini özelde yaptırmak isteyenlere parça seçimi, miktarı hakkında yardımcı olması için bu başlığı açtım. Öbür türlü gidip anahtarı bırakıp 2 saat arabayı görmeden ve daha fazla ücret ödeyerek bakım yaptırmak bana uygun değil. Yapana da saygım sonsuz tercih meselesi ancak ben mecbur kalmadıkça servise 1 kuruş vermem.
 2. @thelordof 60000 de değişmesi gerekiyor denildiği için değiştim. Yoksa bir problem yoktu yani.
 3. @muratt Merhaba Murat bey. Biraz geç oldu ama aynısı benim de başıma geldi. Yeni taktırdığım ön balata 1000 km sonra uyarı verdi. Bakım sırasında baktık. Sensör kopmuş. Aracın üzerindeki soketi de koparmış. Sizde de böyle bir durum olabilir. Usta ucu açık olan kablo uçlarını bantlayıp arabaya sabitledi sallanmasın diye. Uyarıyı da bir şekilde kesti orasını tam takip edemedim.
 4. Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bujileri çok uyguna aldım. 4 tanesi 220 lira. Serviste ngk takılıyormuş diye okudum . Sanayide bir yerden tanesine 120 demişlerdi. Balatayı da almıştım zaten ama bitmediğine göre zamanı gelince değişiriz ozaman. Bir de önceden arabanın altına taş girdiğinde alttaki plastik korumayı kırmıştı. Bakım sırasında da usta onu tamamen çıkardı kırılıp sallandığı için. Yani benim araçta o plastik koruma şu an yok. Çıkmacılar 150 fiyat verdi. Bu verdiğim sitede 125 lira. Sizce alıyım mı? Olmaması ilerde sıkıntı oluşturur mu? https://www.onlineyedekparca.com/urun/volkswagen-golf-7-2013-2017-model-arasi-plastik-karter-muhafazasi-ithal-marka?gclid=Cj0KCQjwrpLoBRD_ARIsAJd0BIUFPyxCYGilNCzfF4TIzDe61lIftGOTmxl9VRgWH9AoeZzpIofNow4aAlqREALw_wcB
 5. @tuncer_2632 Önleri değiştim fişli balatayla. 1ay sonra fişli yeni balata olmasına rağmen fren ışığı yandı. Herhalde bu sefer de arkalar bitti diye düşündüm. Arka balatayı aldım o sebeple. Arkalarda fiş olmadığını yeni öğrendim. Almışken de değişeyim dedim. Önler yeni değişmiş olmama rağmen niye ışık yandı hala çözemedim. Ustaya soracam. Arkaların Mayıs ayındayken lastik değişiminde fotoğrafını çekmiştim.1.5 önceki hali buydu.
 6. Arkadaşlar merhaba. Bu günlerde 2015 golf 1,2 tsi 110 hp comfortline manuel aracımı özel serviste bakıma götürmeyi planlıyorum. 60.000 km'de. Manuel araç olduğu için yetkili servis düşünmüyorum. Zaten garantisi de bitti. Parçaları kendim alacam. Sizin de görüşlerinizi almak istedim. Benim gibi özel serviste veya kendi değişim yapacak 1,2 tsi sahibi arkadaşlar için de faydalı olur. Aracı kullanıyorum ancak bu tür konularda çok bilgili değilim. Bakım ve diğer konularda forumda çok bilgili arkadaşlar var. Onların tecrübesine ihtiyacım var. Man filtre seti (Hava filtresi kodu: C 27 009, Yağ Filtresi:W 712/95, Polen Filtresi: CUK 26 009) Motor Yağı:Motul 8100 X- Clean+ 5w-30 Motul engine clean NGK Laser Platinum Buji (Model Kodu: PZKER7A8EGS) Arka Balata Ferodo ( Ferodo FDB 4434 olması gerekiyor ferodonun sitesine göre ancak n11'deki satıcı piyasada kalmadığından fdb 4697 yollamış. Birebir aynı iki ürün diyor bakalım sıkıntı çekmeyiz inşallah.) Radyatör Antifirizi (g13 antifiriz, ben Motul INUGEL G13 5 Litre almayı düşünüyorum. Hazır karışım.Yanlış hesaplamaları ekarte etmek için hazır karışım almak istedim. -37,5 dereceye kadar dayanıklıymış.) Fren Hidroliği ( Motul dot 5.1 break fluid 0,5L. Dot 5.1 ancak dot 4 ve dot 3'ü de destekliyor. Kitapçıkta yazan iso numarasını da aynı zamanda destekliyor.) Yani özetleyecek olursak normal bakıma ek olarak buji değişimi, antifriz değişimi ve fren hidroliği değişimi. Balata azaldığı için sonradan uğraşmamak adına gitmişken değişmek istiyorum. Önleri değişmiştim zaten. Şimdi benim sormak istediklerim. 1-Direksiyon hidroliği değişecek mi ? 2-Manuel şanzımanın yağı oluyor mu, varsa değişecek mi? 3-Antifiriz 5 litrelik. Bu 5 litre radyatöre yeter mi? Forumdan bir arkadaş 6-7 litre gerektiğini söyledi. Bugün parçacı da en fazla 3 litre alır dedi. Kafam karıştı. 4-Radyatör temizliği gerekli mi, radyatör temizleme sıvısı almalı mıyım? 5- Benim bilmediğim yapılması gereken 60,000 bakımı için sizlerin önereceğiniz şeyler var mı?
 7. Mehmetalper24

  Antifiriz Değişimi

  Ben harareti kastettim.(veya ben yanlış terim kullanıyorum. Yani dijital değilde sol alttaki ibresi olan mekanik gösterge) 90 derecede dimdik duruyor ibre. 4 senedir 90 ı geçtiğini görmedim. Yağ sıcaklığında haklısınız duruma göre 105 110 olabiliyor.
 8. Mehmetalper24

  Antifiriz Değişimi

  @mersamut Ayrıntılı anlatmışsınız teşekkür ederim. Birşey dikkatimi çekti. Ben de sıcaklık motor ısındıktan sonra 90 derecede sabit kalıyor. Bugüne kadar 90 ı geçtiğini hiç görmedim. Geçen bayram dönüşünde bile 1000 km lik uzun yolculuğumda 90 ı geçmedi. Sadece bir kere karlı ve dik bir yolda sürekli patinaj çekerek çıktığım için yağ sıcaklığı yüksek şeklinde bir uyarı verdi. Benimki 1.2 tsi golf. Acaba tdilar farklı sıcaklıkta mı çalışıyor.
 9. Mehmetalper24

  Antifiriz Değişimi

  @forzaGilles Cevabınız için teşekkür ederim. Mesajınızdan sonra araştırdım ancak vw 501.14 onaylı yağ piyasada bulamadım. Kitapçıkta o olmadığı taktirde ıso 4925 class 4 onaylı olması gerekiyor diyor. https://www.motul.com/tr/tr/products/dot-5-1-brake-fluid Bu yağ bizim araçlara uygun bence ozaman. Hem dot 5.1 hem 4 destekli. Iso 4925 onayı da var.
 10. Mehmetalper24

  Antifiriz Değişimi

  @forzaGilles Konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın. Ben de aracın 60000 bakımında antifrizi tamamen değişmek istiyorum. 4 sene oldu. Hiç değişmemiştir büyük ihtimalle.Manuel olduğu için ilk bakım hariç diğerlerini özelde yaptırdım. Distile su ile uğraşmamak için hazır karışım kullanmak istedim. Ancak kaç litre almam gerekiyor. Hazır olarak motulun 5 litre olanını buldum. 5 litre tamamen değişime yeter mi? Bir de alakasız olacak ama direksiyon hidrolik yağını da değişmem gerekiyor mu? Aracım 2015 1.2 tsi golf 7. https://www.hepsiburada.com/motul-inugel-g13-37c-5-litre-p-HBV00000H4BY0?gclid=Cj0KCQjwxYLoBRCxARIsAEf16-sKGuxx1N_NFj3agyFmwvTwVbKpMGCqU8uBf3deslucHrBw1OymG7IaAuKdEALw_wcB&magaza=Yağ Çarşısı&wt_gl=cpc.tum.genel.pla
 11. @reko 276 mm disk için ferodo balata ön ve arka set 400 tl(ön 250 arka 150) n11 de. İşçilik için de tahminim 100-150 alırlar İstanbul'da. Diskleri değiştirmeyecem 2. Balata değişimine değiştiririm onları.
 12. @reko önleri yeni değiştikten1 ay sonra araba balata uyarısı verince ben bu sefer arkadakiler bitti zannettim. Ancak sıkıntı öndeymiş çünkü arkadakilerde sensör yok. 1 ay sonra uyarı vermez normalde. Ya takan usta birşeyi yanlış yaptı ya da taktığım balatanın dandikliğinden kaynaklı. Yani sorun yine önlerde. Ancak hazır değişmişken arkayı da değişip balata mevzusunu kapatmak istiyorum.
 13. @calik Haklısınız. Usta tekeri değişirken balatayı gösterdi. Bana da bitik geldi gerçekten. Osırada parçacıda tek tip yan sanayi balata vardı. Onu taktırdım bayram öncesi de çok vaktim yoktu açıkçası. Ya düzgün bağlayamadı fişini ya da parçanın dandikliğinden kaynaklı olacak ki 1 ay sonra balata uyarısı verdi araba. Arkada fiş olmadığına göre yeni takılan ön balatada sıkıntı var. En iyisi ön ve arka ferodo alıyım ben kafam rahat etsin.
 14. Merhaba. Golf 7 1.2 tsi aracımın ön balatalarını yaklaşık 1 ay önce değiştim. Lastik değişimi için gittiğimde usta değişmesi gerektiğini söyledi. Parçacıda dandik bir balata vardı sadece benim araca uyan. Mga idi herhalde markası. Onu taktık.1 ay sonra araç balata uyarısı verdi. Ben bu sefer arkadakiler bitti zannettim. Bugün parçacıyı aradığımda arka balatalarda fiş olmadığını söyledi. Değişen arkadaşlara soruyorum. Sizin araçlarınızın arka balataları fişli mi? Eğer arkalarda fiş yoksa bu yeni taktırdığım balatalarda problem var. Ona göre ya sadece arka ya da arka ön ferodo sipariş verecem.
 15. Arkadaslar araci teslim alali 1 hafta oldu.Arka camda su lekesini fark ettim.Bu normalmidir acaba?
×
×
 • Yeni Oluştur...