Jump to content

thermo

Üye
 • İçerik sayısı

  23
 • Katılım

 • Son ziyaret

thermo Hakkında

 • Derece
  Yeni üye

Converted

 • İsim
  Cem
 • Yaşadığım Yer
  Zonguldak

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. thermo

  Carbon Steel Gray (Karbon Çelik Grisi)

  Şahane bir renk Piyasadaki çoğu araç tekerlekli buzdolabı gibi beyaz...
 2. thermo

  Servisten vazgeçmelimi ?

  Üstadım tsi motorlarda buji standart motorlardakinden farklı konumlandırıldığı ve yüksek ısıya maruz kaldığı için değişimi özen gerektiriyor. Aslında işlem aynı, tek farklılık bujiyi yerine oturturken dişlerine sıvı bir madde sürülüyor. Bu işlem yapılmazsa bujiyi bir sonraki sefer yuvasından sökemeyebilirsiniz. O yüzden buji değişimi yetkili servis veya işi bilen bir usta tarafından yapılmalı. Piyasada sahta bujilere sıkça rastlandığı söyleniyor, bunu da aklınızda bulundurun.
 3. thermo

  JANTLARDAKİ BALATA TOZU TEMİZLİĞİ

  Jant temizliği için ortalama bir kaç ayda bir demir tozu temizleyicisi kullanmalısınız. Kaporta için senede en az 1 kere bu ürünleri kullanmanız gerekiyor. Boyalı yüzeydeki metal tozlarını şampuanla gidermenin imkanı yok. http://www.detailingdukkani.com/urun/valet-pro-dragons-breath-demir-tozu-temizleyici---500ml_5800.aspx http://www.detailingdukkani.com/urun/auto-finesse-iron-out-demir-tozu-temizleyici---500ml_8367.aspx http://www.detailingdukkani.com/urun/crystal-concept-iron-cut-demir-tozu-sokucu---250ml_3542.aspx https://www.youtube.com/watch?v=ajz1QCHdsVQ Bu sıvılar kırmızı renkli değil, metal tozu ile tepkimeye girince kırmızı renk alıyor. İron outla temzilediğiniz janta tekrar ürünü sıkınca kırmızı olmadığını göreceksiniz.
 4. thermo

  Kararsizlik

  Test ettiğiniz videoda ahım şahım bir fark göremedim. Tabii ki fark var ama aradaki fark beni tatmin etmedi. 1.4'de bağımsız süspansiyon olmasa aradaki fiyat farkını kimse vermez diye düşünüyorum.
 5. thermo

  İçeri gelen sıcak hava

  klimayı düşük bir sıcaklığa ayarlayıp açıp kapatın (18-20 derece), bundan sonra dışardaki hava ısıtılmadan içeri girer.
 6. thermo

  Kararsizlik

  1.2 tsi, 1.4 tsi(125) ve 1.6 tdi arasında kayda değer bir performans farkı yok. Sizin ilacınız fr
 7. thermo

  1.2-1.4 TSI DSG Comfortline Karşılaştırma-İnceleme

  Emeğiniz takdire şayan. Bir şey dikkatimi çekti, 1.2 redline'ı geçip vites büyütürken, 1.4 redline'da vites büyütüyor. Gaz pedalında en sonda tık diye hissedilen bir kademe var, acaba 1.4'de o tıka kadar mı gaza basıldı?
 8. @beyinsis Amerika'da vw'nin daha pahalı olduğunu neye dayanarak söylediğinizi bilmiyorum. Hondai toyota ve vw sıfır araç fiyatları birbirine çok yakındır, eyalete, donanım seviyesine ve motora göre cüzi farklar var. İkinci el piyasasında fark net bir şekilde japonlar lehine. Göreceli olarak ucuz olan arizona eyaletinden fiyat örnekleri; https://www.cars.com/vehicledetail/detail/662783674/overview/ https://www.cars.com/vehicledetail/detail/666913653/overview/ https://www.cars.com/vehicledetail/detail/664047429/overview/ Aradaki cüzi fiyat farklarının donanım farklılıklarından olduğunu anlarsınız. Linkini verdiğiniz sitedeki kişi öznel yorumu açıklamış, saygı duyarım. Başka birisi test etse tam tersini iddia edebilir ki, bence de golf corollaya nazaran daha rafine sürüş keyfi olan bir araç. Ama verdiklerimiz aldığımızı karşılamıyor. Verdiğiniz sitede hem amerika hem de kanada fiyatları var, incelerseniz vw/japon fiyatlarının amerika pazarında kanadaya göre daha düşük olduğunu görebilirsiniz. Anlamayanlar için daha net söyleyeyim, ben golf kötüdür demiyorum, sadece ülkemizdeki vw fanatizmine karşıyım. Bu böyle devam ettiği sürece amerikalılara 5000 dolar sus payı verirler, bize de opücük verirler (gerek servis, gerekse satış).
 9. Yazıda üstteki yere sıkıntı yoktu ama.. kusura bakmayın da size güvenmeyen insana çakal demeniz hiç hoş olmamış. Aslında kime ne dediğiniz, kimin hakkında ne düşündüğünüz sorun değil ama gelip burada başlık açıp, sırf size güvenmediği için bir insana hakaret etmeniz rahatsız edici bir durum. Siz de güvensizliğinizi 4 maddede sıralamışsınız. Aynı sözleri sizin için o şahıs da sarfedebilir mi? Her neyse bu gibi durumlarda izlenecek yol şudur; "satıcı ve alıcı bankaya gider, alıcı bankaya ben bu şahıstan araba alacağım hesabımdan şu kadar TL yi bu kişi adına açığa alın der, banka size bir dekont verir, noterde devir yapılır, noterin vereceği belge ile bankaya gidilir ve para satıcının hesabına aktarılır"
 10. thermo

  Golf 7 DSG Kavrama Değişimi

  @Nektar geçmiş olsun. Bence üzülmek yerine sevinmeniz gerekir. Şanslısınız ki garanti süresi içinde sorun patlak vermiş ve servis yokuş yapmamış. Garantiden kavraması değişenlerin sıkıntısız bir şekilde kullandığına şahit oluyoruz. Bence dsg'nin sıkıntısı üretimdeki montaj veya parça hatasından kaynaklanıyor. Sizin aracınızdaki sorunlu parça değişecek ve sorunsuz bir şanzımana sahip olacaksınız. Satarken sıkıntı çıkarmaz aksine artı değerdir. İkinci el dsg golflere hep kuşkuyla bakarım. Sizinki gibi garantiden kavraması değişmiş bir araçta bu kuşkularım çok daha az olur.
 11. Amerikada yakıtın ucuz olduğu doğru. Amerikalılar şanslı. Biz araç alırken yakıt, amortisman gideri, konfor, güvenlik, kalite gibi konulara yoğunlaşırız. Onlar tercihlerinde gider kısmını eleyip konfor, güvenlik, kalite gibi konulara yoğunlaşıyorlar. Sizce uzakdoğu araçlarını çok yaktıkları için mi alıyorlar? Ben bana sunulanların bileşkesine bakarım, fanatiklik yapacaksam sadece tsi motorun fanatikliğini yaparım. Vw gurubunun Türkiyede açık ara en önde olduğu konu benzinli motorları. Uzakdoğu teknoloji ucuzladıktan sonra uygulamaya geçiyor fikrinize de katılamayacağım. Uzakdoğulular, özellikle Japonlar, mükemmelliyetçi insanlardır. Hondanın yıllarca Türkiye'de dizel satmamasının nedeninin dizel motoru olmadığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bunun iki nedeni var; mazot kalitesi ve küresel hedefler. Türkiyedeki mazot kalitesini düşük olduğunu bildikleri için (pazar kaybetme pahasına) dizel motor getirmediler. 2000li yıllara kadar hondanın yurtdışı hedefi amerika pazarıydı. Zaten dizel araçlar bırakın amerikayı avrupada bile bizdeki kadar popüler değil. Bunun temel nedenleri; emisyon değerleri, sürüş zevki ve çoğu ülkede mazotun benzinden daha pahalı olması. (Türkiyede mazotun rafineri fiyatı benzinden yüksektir, devlet sübvansıyonu olduğu için ucuza satılıyor) 20 sene önce twincharger motorlar Japonyada vardı. Pocket rocket arabaları çoğunuz 2000li yıllarda avrupalı üreticilerden duymuş olabilirsiniz ama 90larda japonlar üretiyorlardı. Sizinde bahsettiğiniz gibi gdi'nin tarihi fsi'den eskidir(10 sene kadar). Tarihi mercedes ile 50li yıllara dayanır, son yıllarda çoğu üreticinin direkt enjeksiyonlu motorları var. "DSG konusu da benzer, 15 - 20 yıl. Kaldı ki Hyundai vb. firmalar bu vites kutularını yine Avrupalılardan alıyorlar. Renault bile EDC sini Alman Getrag dan alıyor." demişsiniz. Ekleyeyim yeni kasa hondalarda büyük ihtimalle zf şanzıman kullanılacak. Bu çok doğru ve yerinde bir karar. Söz konusu firmalar kendini ispatlamış, sorunsuz sayılabilecek şanzımanlar kullanıyorlar. Üstelik bahsettiğiniz firmalar şanzıman opsiyonunu vw'nin neredeyse yarı fiyatına sunuyorlar. Tamam 10bin tl şanzıman farkı verelim ama bari nispeten sorunsuz olan dg250'yi ver. Benim karşı olduğum şey bu düşünce biçimi. Malı satmayla iş bitmez. Bu basit bakkal mantalitesinden öte bir şey değil. Bu fikri savundukça doğuş oto... aynen böyle devam eder. Kurumsal satıcı sözünün ve sattığı ürünün arkasında durmalıdır. Bu arada, emisyon skandalı sizin için koca bir hiç. Adamlar bildiğiniz düzenbazlık yapmış, argeye vakit ve nakit ayırmak yerine yalanı dolanı seçmiş. Neyseki sizin gibi düşünmeyen insanlar var. Dünya çapında (gelişmiş ülkelerde) satışlar düştü, bir önceki mesajımı okursanız bizdeki olağan dışı indirimin nedenini de anlarsınız.
 12. Mercedes ve Bmw'den sonra VW gelir diyeni de gördüm, gözlerim yaşardı. Arge konusunda diğerleri iyi demiyorum ama vw'nin de iyi olmadığı bir gerçek. Yıllarca hitler motorunu dayat, sonra yenilik diye verimsiz, gürültülü fsi motoru önümüze koy. Güncel tsi motorlar ve dsg şanzıman cidden çok güzel fakat bu da kervan yolda düzelir mantığı ile piyasaya sürüldü. Güncel tsi motorun kaçıncı jenerasyon olduğunu net bilen yazsın lütfen. Dizel boyutunda durum içler acısı, performans orta düzey, tüketim yüksek, emisyon skandalı tüy dikti. Amerika'da yaşamış olanlarınız bilir, veya bir tanıdığınız varsa sorun, vw'nin imajını. Bizlerdeki kore arabası algısı ne ise, onlardaki vw algısı da odur. Adamlar hondayla yatıp, toyotayla (ha keza lexus) kalkarlar. Amerika'da en çok satan 5 araç listesinde beğenmediğimiz elantra var. Elektronik park freni güvenlik testlerini geçemediği için golfler mekanik el freniyle satılır. Gelişmiş ülkeler ile diğer ülkelerin farkını bilen vw ve doğuş oto appconnect'i vermez, elektronik park freni için bizleri kobay olarak kullanır. Bu fanatiklik devam ettiği sürece kaliteli hizmet almamaya devam ederiz. Fiyat dengesi için çalıp çırpmaya da gerek yok, arz talep dengesi doğrultusunda fiyatlar maksimum seviyede gezinmeye devam eder. Geçtiğimiz aylardaki %6+%2 indirimi model yılı stoğunu eritmek için vermedi. Skandal neticesinde dünya çapında satışlar bıçak gibi kesildi, planlanmış üretimi 3cü dünya ülkelerine kaydırdılar. Doğuş indirim yapmasaydı arz talep dengesi bozulurdu, elinde yine golf kalmazdı, satardı ama şunu çok iyi biliyorlar; bayide araç yoksa ve sıra bekleniyorsa premium algısı oluşuyor. Bayide hazır araç olması algı oyununu sekteye uğratır. Bizler doğuş otonun gözünde "premium algısı oluştursun da kusurunu sineye çekerim" diyen bir kitleyiz.
 13. thermo

  1.4 TSI DSG 125 PS

  @theGenius değerler şahane
 14. thermo

  Renault Megane IV

  @FurcHT üstadım ben de Ereğli'de ikamet ediyorum. Ekstra opsiyonlu dizel icon'un fiyatı standart dizel comfortline ile aynı seviyede. İcon versiyonunu Comfortlie ile kıyaslarsak, kesinlikle megane önde. Koltukları çok konforlu ve tüm vücudu sarıyor. ergo active koltuğu görmüş olsam onunla kıyaslamak isterdim. Koltuk konusunda rakibi comfortline koltuğu olamaz. Eski megane'ın arka yaşam alanı golfe göre bir nebze daha ferah, fakat golf kadar elit değildi. Tüketicinin seçimini göz önünde bulundurmuşlar ve kalite hissiyatı yaratan bir arka yaşam alanı oluşturmuşlar. Gerek direksiyon arkası gösterge, gerekse 8.7" ekran hem yenilikçi hem de sürücüye kolaylık sunuyor. Golfün kadranlar malesef sıradan. Direksiyon simidinde kalite beklentim düşüktü, golften kalitesiz olacağına emindim, en fazla leon ayarında deri kaplama kullanılmıştır diye düşünüyordum. Renault'ların deri direksiyon simitleri çok çabuk yıpranır, kalite hissiyatı golfle kıyaslamaz(dı). Yeni megane bu konuda çok başarılı. Gösterge panelini gölgelemiyor. Direksiyon arkasındaki far, sinyal vs. kollarının kullanım esnasındaki hissiyatı da başarılı.
 15. thermo

  Renault Megane IV

  Bayide ekstra donanımlı icon versiyonunu inceledim. Donanımlı versiyonu buram buram kalite kokuyor ama alt versiyonlar bu kadar iddialı olacak mı emin değilim. Koltuklar hem konforlu hem de göze hitabediyor. 8 inch ekran fotoğraflarda hilkat garibesi gibi gözüküyor ama gerek kullanım kolaylığı, gerekse yarattığı ambiyansı çok başarılı. Gösterge paneli kullanışlı ve kişiselleştirilebilir. Ön ve arka kapılardaki led ambiyas aydınlatmalarının rengi ve parlaklığı ayarlanabiliyor. Bahsettiğim aracın 90bin tl civarı fiyatı var ve c sınıfı için (bence) çok yüksek bir fiyat. Bmw Mercedes gibi premium klasmanda olmayan c sınıfı araçlara bu kadar para verilmesini gereksiz buluyorum. Ön tasarım çok iddialı ve çekici. Arka tasarım sıra dışı ama çok çekici değil. Touch versiyonunu da görmek lazım. Touch versiyonda 8 inch ekran opsiyon listesinde dahi yok, R link özellikli 7,8 inch ekranı 2500 tl gibi bir fiyata veriyorlar. Touch bayiye 1 ay sonra gelecekmiş, bakalım icon'un yarattığı etkiyi yakalayabilcek mi? Benzinli ve dizel fiyatlarındaki fark çok fazla. Güncel Dci motor çok başarılı ama dizel için 10bin tl fazladan para vermek hiç mantıklı değil.Tce motoru geliştirip yakıt tüketimini düşürdülerse bu araç çok satar. Tsi motor olsa çok büyük ihtimalle siparişi vermiştim
×